Prvý sneh: Prečítajte si naše tipy na bezpečnú jadzu v zime

1655
Zdroj: Unsplash

Prvý sneh dokáže na cestách poriadne potrápiť. Nielen nových, ale aj skúsených vodičov. Prinášame vám tipy, vďaka ktorým sa dostanete do cieľa čo najbezpečnejšie.

Iste, prvý sneh sme na severe a východe Slovenska zažili už dávno. Dnes však prikryl väčšinu republiky, a tak nie je pochýb, že zima naozaj prichádza. Prečítajte si naše základné tipy pre bezpečnú jazdu.

Čistota, pol života

Parkovať v zime vonku, to je ako za trest. Ak ráno nemusíte vykopávať auto spod perinbabinej nádielky lopatou snehu, tak aspoň oškriabavate ľad ako zmyslov zbavení. Ak máte problém s námrazou, určite si prečítajte náš článok, ktorý sa venuje práve tomu.

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

V kažom prípade je potrebné, aby ste svoje auto poriadne očistili. Znížený výhľad totiž nie je jediné nebezpečenstvo prichádzajúce so zasneženým alebo zamrznutým autom. Ďalším je znečistenie senzorov či kamier, ktoré obmedzí ich funkčnosť. Dôležité je mať čisté aj svetlá, v duchu “vidieť a byť videný.” Najhoršie však je, že ak nedáte dolu sneh zo strechy. Namrznutá hruda snehu totiž môže pri brzdení spadnúť na čelné sklo a zablokovať výhľad. Ak by zasiahla človeka, mohli by ste mať na krku hoci aj ľudský život.

Rozostupy proti pokrčeným plechom

Vodiči z Bratislavy budú vedieť, o čom hovoríme. Kto sa v hlavnom meste netlačí na auto pred sebou, ani nie je z Bratislavy. Tento neduh Západniarov by sme si mali odpustiť minimálne v zime. Cesta sa totiž môže zmeniť zo suchej na šmykľavú v priebehu niekoľkých metrov. Ak v zime kvôli nízkym rozostupom budete plakať nad pokrčenými plechmi, nebudete jediní. Dá sa tomu ale vyhnúť veľmi jednoducho.

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Žiadne prudké pohyby

Základné pravidlo policajtov a zlodejov, keď na seba mieria v akčných filmoch. Nie je prekvapením, že platí aj na cestách. Plynulosť jazdy je v zime alfou a omegou bezpečnosti. Prudké pridávanie plynu spôsobí prešmykovanie kolies a stratu priľnavosti. Ak stúpite prudko na brzdu, zablokujete kolesá a priľnavosť stratíte rovnako. Ak prudko zabočíte, zmeníte smerovanie kolies, ale jeden a pol tonová masa kovu smer nezmení. Preto je potrebné robiť všetko opatrne a plynulo.

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Pri šmyku nedupte na brzdu

Ak sa vám nepodarí dodržať predošlé tipy, ešte stále nie ste odsúdení na nehodu. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že v prípade šmyku je najbezpečnejšie nedupať na brzdu. Kolesá sa totiž musia otáčať, aby opäť získali priľnavosť. Ak ich zablokujete, otáčať sa nebudú a “cestu” si nenájdu. Ak sa dostanete do šmyku, pracujte predovšetkým volantom. Pre spomalenie jednoducho pustite plynový pedál a spoľahnite sa na “odvaľovanie” aspoň do momentu, kým opäť získate trakciu.

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Nejazdite, ak si netrúfate

Jazdiť, keď si netrúfate, je extrémne nebezpečné. Psychická pohoda v snehovej kalamite je veľmi dôležitá, aby ste dokázali jazdiť rozvážne. Ideálne odporúčanie je nepreceňovať svoje sily a nejazdiť, ak si netrúfate. Rovnako treba zvážiť aj sily auta. Iné je jazdiť na zadokolke, iné na štvorkolke. Iné je jazdiť s trojročnými pneumatikami, iné s “fungláčmi.” Vašej sebadôvere za volantom a správnym návykom môže pomôcť aj škola šmyku.