Priemerná cena jazdených áut rastie. Platíme o 800€ viac ako pred Covidom

1948
Zdroj: Pexels

Ponuka jazdených áut stále rastie. Aj tak za ne však zaplatíme v priemere o 800 eur viac ako pred pandémiou.

Čipová kríza, rast cien energií, výpadky spôsobené pandémiou Covidu. Jazdených áut sa tieto fenomény priamo netýkajú, pretože sú už vyrobené. Pre nepriame dôsledky však zaplatíme viac aj za ne. Spoločnosť Aures Holdings, ktorá prevádzkuje bazáre AAA Auto a Mototechna, o tom informuje vo svojej analýze.

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Áut je stále viac

Medzi januárom 2021 a 2022 zaznamenala spoločnosť Aures nárast ponuky až o 7420 áut. Iba za posledný mesiac ich počet narástol o 1821 áut. I keď je absolútne číslo 45590 kusov porovnaní s predcovidovými 54 tisícami stále nižšie, ponuka áut sa pomaly dostáva na pôvodnú úroveň.

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Ceny aj tak rastú závratne

Priemerná cena ojazdeného auta na Slovensku však nereflektuje stále narastajúcu ponuku. Podľa holdingu Aures v roku 2020 zaplatil kupujúci za jazdené auto v priemere 5999 eur. Táto suma narástla počas covidového obdobia na 6100 eur v roku 2021. Najnovšie analýzy ukazujú, že už v januári 2022 bola priemerná cena až 6800 eur. Nárast v priebehu posledných dvoch rokov postihnutých pandémiou koronavírusu je tak 801 eur.

„Stále sledujeme, že primárny automobilový trh sa po pandémii ešte stále nedostal do normálu. Počet automobilov v ponuke sa síce zvýšil, no ceny ojazdených vozidiel aj tak naďalej rastú. V porovnaní s minulým rokom sa stredná hodnota ceny zvýšila až o 700 eur. Takto dynamické zmeny na trhu sme už dlho nezažili,

hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ AURES Holdings.