Poznáme slovenské auto roka! Stala sa ním legenda

20648
Zdroj: Koláž / Redakcia

Toto asi nikto nečakal. Slovenské auto roka pozná víťaza, pochádza z Japonska.

Anketa 15-tich motoristických médií Slovenska sa organizovala už 27. rok v rade a ani tento ročník sa nezaobišiel bez napätých momentov. Spomedzi všetkých automobilov uvedených v roku 2022 vybrali novinári tie najlepšie. Rebríček má 7 miest a rozdiely sú doslova napínavé.

1. Honda Civic

Prvú priečku obsadil sedan, ktorý je jedenástym pokračovateľom zo slávneho rodu Civicov. S históriou, ktorá sa píše už 51. rok. I keď novodobý nástupca legendy pouličných pretekov vďaka svojmu hybridnému pohonu nebude ľahko upraviteľný, Honda doň dala všetko svoje know-how. Získala 100 bodov.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

2. Kia Niro

Na druhom mieste sa objavila v tesnom závese s 93 bodmi Kia Niro, ktorá ponúka hybridný, plug-in hybridný a elektrický pohon. Prináša mnohé technologické aj dizajnové vychytávky a v porovnaní s prvou generáciou poriadne dospela.

3. Citroën C5 X

Druhé a tretie miesto zaznamenalo azda najpriepastnejší rozdiel. V poradí tretí Citroën C5 X získal 42 bodov.

4. Dacia Jogger

Absolútna minuloročná novinka od Dacie zožala pochvalu novinárov a aj záujem širokej verejnosti. Medzi novinármi sa zaradila do TOP7 s 37 bodmi.

5. Alfa Romeo Tonale

Ďalší prírastok z radov talianskej Alfy bol dlho očakávaný. Automobilka nepriniesla nový model roky. A tak Tonale, ktoré sa veľkostne radí pod Stelvio, rozhodne zaujalo. Zatiaľ iba s malým hybridným motorom, no napriek tomu s 36 bodmi.

6. Toyota Corolla Cross

Úplne nová karosárska verzie najpredávanejšieho modelu sveta sa nazýva Corolla Cross. Ide o crossover s hybridným pohonom. Ten získal v hlasovaní 33 bodov.

7. Peugeot 408

Ak sa do rebríčka dostal Citroën C5 X, musel sa aj Peugeot 408. Tieto autá sú príbuznými, ale každé je dizajnovo iné. Cieli teda na rozdielnych zákazníkov. Model s francúzskym levom na čele dostal 31 bodov.

Puegeot 408
Zdroj: Peugeot