Alfa Romeo Tonale: Pozrite sa na víziu automobilky o jej budúcnosti

1556
Zdroj: Alfa Romeo

Alfa Romeo prináša svoju predstavu o budúcnosti automobilky. Do Tonale určite vkladá veľké nádeje, keďže kľúčovým slovom premiéry je “Metamorfosi”, teda premena.

Zdroj: Alfa Romeo
Zdroj: Alfa Romeo

Dizajn

Dizajn je veľmi podobný konceptu z roku 2019, ktorý bol predstavený v Ženeve. Tonale sa vyznačuje novým  dizajnom svetlometov členeným ako keby do troch segmentov na každej strane, ktoré až príliš nápadne pripomínajú návrat k dizajnu z počiatku deväťdesiatych rokov, teda k trojici halogénových “lámp” modelu Sprint Zagato. Predné svetlomety disponujú technikou matrix vyvíjanou v spolupráci s Marelli. Medzi nimi nechýba typický znak automobilky Alfa Romeo trojcípa maska chladiča nazývaná Trilobo. Tonale si môžete zakúpiť na diskoch o veľkosti od 17 až do 20 palcov. Ich dizajn predstavuje evolúciu diskov používaných už od šesťdesiatych rokov.

Zdroj: Alfa Romeo
Zdroj: Alfa Romeo

Interiér

Interiér je predovšetkým orientovaný na vodiča a komfort cestujúcich. Dominuje mu multifunkčný volant s obrovskými hliníkovými pádlami. Za ním sa nachádza plne digitálny prístrojový štít s uhlopriečkou 12,3-palca, áno, už aj Alfa Romeo dala zbohom analógovému otáčkomeru a rýchlomeru, ale za to ich nahradila krásnou grafikou pripomínajúcou historické športové modely. Na centrálnej konzole sa nachádza horizontálne umiestnený dotykový displej infotainmentu s uhlopriečkou 10,25-palca, ktorý po novej spolupráci s Amazonom obsahuje aj hlasového asistenta s menom Alexa. Tá Vám umožňuje napríklad možnosť otvoriť kuriérovi piate dvere, aby Vám tam mohol nechať objednaný balík.

Zdroj: Alfa Romeo
Zdroj: Alfa Romeo

Pohon

Model Tonale prichádza s novou technikou aj pod prednou kapotou. Základnou benzínovou jednotkou je 1,5-litrový motor s výkonom 130 koní a krútiacim momentom 240 NM s variabilnou geometriou lopatiek turba. Spaľovací motor spolupracuje s elektromotorom o výkone 15 koní a 55 kW a je implementovaný do novej 7-stupňovej dvojspojkovej prevodovky. Túto techniku môžete získať aj v 160-koňovej verzii. Devízou týchto modelov je čisto elektrická jazda pri nízkych rýchlostiach, či parkovaní. Na vrchole stojí plug-in hybridná verzia s kombinovaným výkonom 275 koní a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 6,2 sekundy. V tomto prípade za “spaľovací tím” kope 1,3-litrová jednotka MultiAir poháňajúca predné kolesá. Zadné kolesá poháňa elektromotor, ktorého batériakapacitu 15,5 kWh. Predpokladaný dojazd tejto sústavy je až 80 km v mestských podmienkach a viac než 60 km v kombinovanej prevádzke.

Z dieselových verzií je dostupná 1,6-litrová jednotka s výkonom 130 koní a krútiacim momentom 320 Nm spolupracujúca so 6-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou. Táto verzia disponuje len pohonom predných kolies.

Zdroj: Alfa Romeo
Zdroj: Alfa Romeo

Ak sa Vám páči novinka od Alfy Romeo, prvú edíciu s názvom Edizione Speciale si môžete objednať už v apríli tohto roku.