Nový Model S Plaid sa na stovku dostane pod dve sekundy. Trvá mu to ale 15 minút

1629
Zdroj: Tesla

… a navyše iba za konkrétnych podmienok a za dodržania množstva pravidiel.

Myslím, že môžeme bezpečne povedať, že rýchlejšie to už nepôjde. Dostať sa na stovku pod dve sekundy je s aktuálnym pohonom prakticky nemožné. Teda… Tesle sa to podarilo, ale tiež iba za konkrétnych podmienok, ktoré majú od tých bežných na ceste asi tak ďaleko ako americký futbal od toho nášho.

Zdroj: Tesla
Zdroj: Tesla

Ak plánujete zrýchliť na stovku pod dve sekundy, potrebujete nielen výkon a krútiaci moment, ale aj priľnavosť. Keďže aj pneumatiky majú svoje hranice, treba ju dosiahnuť inak. Asi tušíte, zmeniť sa musel povrch cesty. Tesla svoje zrýchlenie predvádzala na povrchu VHT, ktorý je extrémne adhezívny. Vďaka nemu sa na stovku dostane za neuveriteľných 1,98 sekundy! Na toto zrýchlenie však počkáte asi 15 minút.

Zdroj: Tesla
Zdroj: Tesla

Na to, aby ste dosiahli absolútne zrýchlenie, potrebujete spustiť Drag-Strip protokol, ktorý trvá niekedy aj 15 minút. Počas neho sa auto pripravuje na extrémny nápor dodatočným chladením batérie a elektromotorov. Potom musíte rozohriať pneumatiky, potom sa postavíte na štart a počkáte ďalších 10 sekúnd na Cheetah stance (auto zníži predok, aby dosiahlo lepšie vlastnosti) a až potom štartujete. Ak po toľkom čakaní ešte stále máte chuť…

Tesla Model S Plaid je momentálne najrýchlejším sériovo vyrábaným autom na trhu a Elon Musk sa tým samozrejme rád chváli. Ak aj uznáme čas nameraný za špeciálnych podmienok, nebude to tak večne. Vlastne, už onedlho by malo prísť ešte rýchlejšie auto. Bude sa volať Rimac Nevera a na stovku vyletí za 1,85 sekundy.

Mrkni naše nové video: