Nová Mazda CX-5 je tu! Je ešte krajšia a lacnejšia ako pred faceliftom

4184
Zdroj: TS Mazda

Zatiaľ čo súčasný model spolieha na vpredu naprieč uložený motor, nová generácia má prísť na úplne novej platforme, ktorú bude zdieľať s modelom 6 a ďalšími vozidlami z budúcej modelovej palety.

Prvé náznaky tohto faceliftu sme videli už v Číne, keď v rámci patentového zápisu – ako je už v Číne zvykom – zverejnilo miestne ministerstvo priemyslu a informačných technológií prvé, i keď nekvalitné, obrázky.

Zdroj: TS Mazda
Zdroj: TS Mazda

Čo je nové?

Na to, aby ste vizuálne odlíšili predfaceliftový model od toho po modernizácii, takmer potrebujete mikroskop. Na prvý pohľad vám síce automobil príde “upratanejší” a s jemnejšími líniami, dôvod sa však v konkrétnych tvaroch hľadá podobne ťažko, ako slabé stránky tohto stále výborného SUV.

TEST: Mazda CX-5 100th Anniversary | Remeselné majstrovstvo

Pozrite sa bližšie a uvidíte, že každá skupina svetlometov teraz obsahuje dvojicu tvarovaných LED segmentov, ktoré autu dodávajú technologický šmrnc. Predná maska taktiež dostala efektnú 3D štruktúru, ktorú síce technicky nepotrebovala, ale teraz sa pred podobne vyumelkovanými konkurentmi nemusí hanbiť. Pribudla tiež nová verzia vonkajšieho laku vo farbe Zircon Sand. 

Zdroj: TS Mazda
Zdroj: TS Mazda

V Mazde CX-5 na rok 2022 sa predstaví inteligentný systém voľby jazdného režimu Mazda (Mi-Drive), ktorý vodičovi jediným dotykom prepínača umožňuje zvoliť najvhodnejší jazdný režim. Niektoré modelové triedy vybavené systémom pohonu i-Activ AWD budú navyše využívať výhody off-road režimu, vďaka ktorému bude mať jazda na neupravených a klzkých povrchoch vozoviek prirodzenejší charakter.

Zdroj: TS Mazda
Zdroj: TS Mazda

Pri modeli CX-5 pre rok 2022 automobilka využila ďalšia generácia architektúry Mazda Skyactiv-Vehicle Architecture, ktorá ešte viac vylepšuje karosériu, odpruženie a sedadlá s cieľom zvýšiť jazdný komfort a eliminovať únavu vodiča. Mazda tiež tvrdí, že sa výrazne znížila prevádzková hlučnosť, najmä pri jazde na nerovných povrchoch, akým je napríklad štrková cesta.

Tri výbavové stupne

Tri nové výbavy po novom Mazda nazýva “modelové rady” a vyznačujú sa detailnými rozdielmi, ktoré definujú ich príznačné rysy.

Zdroj: TS Mazda
Zdroj: TS Mazda

Stupeň výbavy Newground ponúka striebornú povrchovú úpravu spodných ochranných prvkov na predných a zadných nárazníkoch a ozdobných líšt dverí, čierne spätné zrkadlá, limetkovo zelené detaily na prednej maske a strojovo obrábané 17-palcové strieborné alebo 19-palcové čierne zliatinové disky. Interiér kombinuje semišové čalúnenie s limetkovo zeleným prešívaním a lamelami výduchov klimatizácie. Cena vozidla v tejto výbave bude začínať na 33 720 Eur.

Zdroj: TS Mazda
Zdroj: TS Mazda

Výbava Homura Plus očarí športovou lesklou čiernou povrchovou úpravou prednej masky, charakteristickým logom v tvare krídiel, spodnými časťami nárazníka, podbehmi kolies, ozdobnými prvkami dverí a spätnými zrkadlami, ktoré vdýchnu karosérii dynamický športový vzhľad. 19 -palcové zliatinové disky sú lakované čiernou metalízou a predná maska obsahuje červené detaily. Čierne kožené sedadlá, volant, rýchlostná páka a výplne dverí sú nádherne olemované červeným prešívaním. S výbavovým paketom Homura Plus vyjde Mazda CX-5 2022 na 36 720 Eur.

Zdroj: TS Mazda
Zdroj: TS Mazda

Takumi Plus kombinuje unifikovaný a jednofarebný exteriér, ktorý zvýrazňuje nádhernú príťažlivosť dynamických foriem dizajnu Kodo. Svetlostrieborný lak s brilantným leskom na 19-palcových zliatinových diskoch umocňuje

masívny kovový vzhľad vozidla. V interiéri zapôsobí na dotyk hebká koža Nappa a luxusná štruktúra pravého dreva. Vozidlá vo výbave Takumi Plus budú začínať na 38 920 Eur. To je, mimochodom, o niečo menej ako pred faceliftom, keď na podobne vybavenej CX-5 svietila katalógová cenovka 40 420 €.

Zdroj: TS Mazda
Zdroj: TS Mazda

Interiér Mazdy CX-5 na rok 2022 ponúkne aj bezdrôtovú nabíjačku mobilných telefónov Qi v stredovej konzole. Dvojdielny obojstranný podlahový panel batožinového priestoru a prah dverí batožinového priestoru sú v jednej úrovni, čo významne uľahčí nakladanie. Modely vo výbave Newground sú tiež vybavené podlahovým panelom s vodoodolnou stranou na naloženie mokrých či znečistených predmetov.

Do zmodernizovanej škály bezpečnostných systémov i-Activsense Mazdy CX-5 patrí aj adaptívny tempomat Cruise & Traffic Support (CTS). Systém CTS pomáha pri odbúravaní únavy vodiča asistovaním pri používaní plynového pedála, brzdového pedála a volantu v dopravných zápchach. Zdokonalili sa tiež predné adaptívne LED svetlomety (ALH). Poskytnú presnejšie riadenie distribúcie svetla.

Postupné modernizácie a vylepšenia všetkých aspektov vozidla sformovali z Mazdy CX-5 nosný model predstavujúci približne 21 % ročných európskych predajov. Výrazne modernizovaná verzia Mazdy CX-5 sa začne predávať na všetkých európskych trhoch začiatkom budúceho roka.

Mrkni naše nové video: