Nielen rýchlosť, už aj hluk. Chystá sa nový druh radarov a máme veľa otázok

7033

Už ani tá budúcnosť nie je, čo bývala. Kde inde, ako v krajine jakobínov, gilotíny a revolúcií by mohlo do finálneho testovania prejsť zariadenie, ktoré bude merať hlukové znečistenie pochádzajúce od automobilov. Systém vďaka mikrofónom zameria hlučné vozidlo, zaznamená ŠPZ a pošle pokutu. Desivé.

Paríž nainštalovala zariadenie na detekciu hluku už v roku 2019 a hoci to neviedlo k stíhaniu jednotlivých páchateľov, bolo len otázkou času, kedy sa to zmení.

A čo na to klapky?

Teraz sa nápad šíri do ďalších častí Francúzska vrátane miest Nice, Bron a Lyon. Systémy ešte musia dokázať svoju presnosť a počkať na právoplatné schválenie na jeseň tohto roku, než sa začne finálne testovanie. Na konci roka 2022 alebo začiatkom roka 2023 by však hriešnici už mali dostať prvé pokuty. Prvé finálne testovanie teraz začína prebiehať v predmestí Paríža, v Rueil-Malmaison, kde sa rozhodli zariadenie nainštalovať na tri mesiace.

Aj tento výfuk má aktívne klapky, ktoré sa dajú stlačením tlačidla na volante otvoriť alebo zavrieť.

Mimozemsky vyzerajúce zariadenia pozostávajú z 360-stupňovej kamery a akustických antén so štyrmi mikrofónmi, ktoré umožňujú zariadeniu nielen merať zvuky, ale aj určiť smer, odkiaľ prichádza. Ak vaše vozidlo prejde okolo jedného z bodov kamery a systém vyhodnotí hladinu hluku ako príliš vysokú, môže odfotiť vašu registračnú značku a automaticky vám pošle pozdrav.

Najväčšími previnilcami sú motocykle a štvorkolky, ktorých štandardné tlmené výfuky je možné rýchlo a lacno vymeniť za niečo, čo robí poriadny hluk. Ale autá by mohli špionážnemu zariadeniu ľahko prepadnúť tiež, pričom nemusia byť vôbec upravené. Mnohé dnešné vozidlá sú totiž vybavené klapkou, ktorá reguluje hladinu hluku (a strieľania do výfuku), pričom ako homologizačná hodnota sa uvádza tá so zatvorenými klapkami. Takýmto spôsobom by sa možno mohlo stať, že aj tento týždeň testovaný Hyundai i30 N by za istých okolností vedel, v celej svojej legálnosti, dostať pokutu. Čo myslíte, majú to kolegovia z Francúzska vymyslené dobre?