Lexus s horúcou novinkou. Hybridný crossover LBX sa ukázal svetu.

968
Zdroj: LEXUS

Lexus za účelom oslovenia mestských zákazníkov ukázal svetu malý crossover s benzínovým plne hybridným pohonným ústrojenstvom. Výsledkom je Lexus LBX.

LBX je skonštruovaný na platforme TNGA-B, ktorú používa aj Toyota Yaris Cross. Rázvor sa predĺžil, previsy sa zmenšili a rozchod sa rozšíril, čo znamená, že crossover je dlhý 4190 mm, široký 1825 mm a vysoký 1545 mm s rázvorom dlhým 2580 mm.

Zdroj: LEXUS
Zdroj: LEXUS

V Európe bude novinka ponúkaná iba s 1,5-litrovým benzínovým trojvalcom s výkonom 136 koní, ktorému bude asistovať plne hybridné ústrojenstvo, ktoré má k dispozícií dve kilowatthodinové batérie. O pohon kolies sa postará elektronická prevodovka eCVT. Dostupná bude možnosť pohonu prednej nápravy, ale aj pohon všetkých štyroch kolies s prídavným elektromotorom na zadnej náprave. Lexus oznámil o výkone a spotrebe málo informácií, preto si musíme na viac informácií počkať do spustenia predpredaja.

Zdroj: LEXUS
Zdroj: LEXUS

Novinka dostala celú radu bezpečnostných systémov. Jednou z nich je systém, ktorý automaticky upravuje vyváženie bŕzd tak, aby sa minimalizoval náklon pri veľkom zaťažení, ako je núdzové brzdenie alebo ostré zákruty. Predné odpruženie bolo prepracované za účelom lepšej ovládateľnosti v kľúčových bodoch.

Zdroj: LEXUS
Zdroj: LEXUS

Interiér Lexusu LBX bol navrhnutý so zameraním na vodiča, ktorý ponúka nižší posed vodiča ako vo väčšine crossoverov. Disponuje plne digitálnym prístrojovým panelom s voliteľným head-up displejom spojeným s 9,8-palcovým dotykovým displejom s podporou AppleCar Play a Android Auto. Vodič si môže vychutnať aj pôžitok zo zvuku vďaka 13-reproduktorovému audio systému so subwooferom od značky Mark Levinson. Stredová konzola bola maximálne zjednodušená, pričom ovládacie prvky boli priradené fyzickým spínačom.

Zdroj: LEXUS
Zdroj: LEXUS

Objednávky budú dostupné od októbra, pričom budú zverejnené aj ceny. Prvé dodávky z Japonska možno očakávať začiatkom roka 2024.