Lexus LX bude pre značku revolučný. Chce si to rozdať so smotánkou spomedzi SUV

787
Zdroj: Lexus

Lexus LX bude pravdepodobne v najbližšej generácii bojovať so smotánkou spomedzi luxusných značiek. Inak tomu samozrejme nebolo ani doteraz, no najväčšie SUV vychádzajúce z legendárnej Toyoty Land Cruiser má prejsť zásadnými zmenami.

Lexus LX stál doteraz na extrémne robustnej konštrukcii a celkových základoch. Jedno z najspoľahlivejších a najtrvácnejších áut sveta bude onedlho nahradené novou generáciou a tá si má prejsť zásadnými zmenami.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Nové LX má byť luxusnejšie, bude stáť na úplne novej konštrukcii, využívajúcej modulárnu platformu TNGA, dostane hybridný pohon a narastú mu ambície. Totiž, LX nechce súperiť len tak s Mercedesmi a veľkými BMW. Model smeruje ešte vyššie.

Viac luxusu

Informácie o transformácii modelu Lexus LX uverejnil americký portál Motor1.com. Z rozhovoru so zástupcom spoločnosti Toyota vyplýva, že vozidlo sa bude výrazne líšiť od aktuálneho modelu zo showroomov. Bude ešte luxusnejšie, s hybridným pohonom a motorom V6 twin-turbo.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Podobnú jednotku majú dva modely Lexusu – LC 500h a LS 500h. Druhý model má aj pohon 4×4 a dosahuje celkový výkon 359 koní. Je predpoklad, že Lexus by mohol práve takýto motor úspešne použiť v novej verzii LX. Auto má byť dostupné aj s dieselovým motorom.

Čarovná skratka TNGA

Portál uvádza, že nový LX má debutovať v roku 2022 a smerovať k luxusnému modelu Bentley Bentayga. Ten je typickým moderným SUV so samonosnou karosériou. Na rozdiel od neho bol Lexus LX vždy založený na klasickom rebrinovom ráme, známom z plnokrvých terénnych áut.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Vynára sa teda otázka – bude aj ďalšia verzia modelu založená na takomto riešení? A bude Lexus LX naďalej konštrukčne spríbuznený s Toyotou Land Cruiser? Tá sa má dočkať nástupcu ešte v tomto roku a poháňať ju bude hybridná jednotka V6. Auto je vyvinuté v súlade s novou architektúrou TNGA.

Na okruh aj do seriózneho terénu?

O novom SUV značky Lexus, ktoré by malo konkurovať modelom ako je Bentley Bentayga či Lamborghini Urus, sa hovorí už istý čas. Podľa niektorých zdrojov plánuje japonská značka začať s výrobou nového modelu s označením LF, založeného na koncepte LF-1 Limitless s motorom V8 twin-turbo, na ktorého vývoji Lexus oficiálne pracuje.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

V tejto chvíli však nie je známe, či sa ponuka Japoncov v budúcnosti rozšíri o dodatočné vozidlo s väčšou svetlou výškou, alebo či takýto vzhľad získa práve nástupca aktuálneho Lexusu LX. Za zmienku stojí, že v októbri 2019 značka zaregistrovala na japonskom patentovom úrade označenie LX 600. Môže to znamenať, že Lexus pripravuje čosi naozaj silné.

Dnes nájdete v showroomoch

V súčasnosti sa v showroomoch stretávame s Lexusom LX tretej generácie. Auto sa teší veľkej popularite v Spojených štátoch a v Rusku. V Európe ho prakticky nenájdeme, ale od roku 2018 je dostupný aj v Poľsku. Aktuálny Lexus LX je vybavený motorom V8 s impozantným objemom 5,7 l a s výkonom 367 koní, v kombinácii s osemstupňovou automatickou prevodovkou, ktorá prenáša krútiaci moment na všetky kolesá.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Štandardom je štvorzónová klimatizácia, HUD displej, 19-reproduktorový audiosystém Mark Levinson a obrazovka multimediálneho komplexu s veľkosťou 12 palcov. Cena výkonného auta je takmer 600-tisíc zlotých (takmer 131-tisíc €).

Amerika káže

Karoséria Lexusu LX meria 5 metrov a model je najväčším SUV japonskej značky. Ak by zaradil do ponuky ešte väčšie vozidlo, mohol by získať ďalších klientov. Takúto požiadavku ohlásili americkí predajcovia značky.

Zdroj: Lexus
Zdroj: Lexus

Paul LaRochelle, predseda Lexus National Dealer Advisory Council, nedávno v rozhovore priznal, že nepochybne úspešný by bol mohutný luxusný SUV pre sedem osôb, ktorý by na americkom trhu konkuroval modelom ako sú Cadillac Escalade či Lincoln Navigator. Spomínané autá merajú viac ako 5,3 m. Preto je možné, že aj LX v budúcnosti dorastie do takýchto rozmerov.