Kupujete jazdené auto? Kupujte v zime. Je na to dobrý dôvod

2321
Zdroj: Pexels

Ak sa rozhodujete pre kúpu jazdeného auta, zima je ideálny čas. Chladné počasie a zhoršené podmienky na cestách oveľa lepšie preveria jeho schopnosti.

S kúpou auta v zime sú spojené mnohé drobné nepríjemnosti. Mrznutie pri obhliadkach, nepríjemné čakanie na prepis vozidla a celková dopravná situácia, ktorá už aj tak psychicky vyčerpávajúci proces spraví ešte nepríjemnejším. Tento malý diskomfort sa však oplatí. Zimné počasie totiž poriadne preverí schopnosti kupovaného auta a odhalí jeho nedostatky.

Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Tvrdo skúšaný motor a elektronika

Ak kupujete staršie auto, v zime sa naplno ukážu jeho (ne)schopnosti. Ak motor naskočí na prvýkrát a bez ťažkostí, máte šťastie. Inak môže byť na odchode niektorá zo súčiastok. V zime sú tvrdo skúšané najmä batéria, štartér a žhaviče motora. Čo sa týka elektroniky, na tú môže chlad negatívne vplývať tiež. Určite si overte funknčnosť elektrických okien, klimatizácie, stieračov (aj ich gumených častí), centrálneho uzamykania či elektrického otvárania kufra.

Ovládanie ventilácie Dacia zdieľa s materským koncernom Renault.
Zdroj: Redakcia

Lak všetko ukáže

Jedným z preverovaných aspektov je lak. Práve ten je v zime vystavený hneď niekoľkým negatívnym faktorom. Mrazy, kamienky, prach, posypová soľ… Toto všetko dokáže na laku nielen zanechať, ale niekedy aj odhaliť nedostatky. Prasklinky, bublinky, hrdza. Podľa Karolíny Topolovej z AURES Holdings, ktorý prevádzkuje predajne AAA Auto a Mototechna, je dôležité dôkladne čistiť autá aj v zime. Starostlivosť o lak by totiž mala byť celoročná aj napriek tomu, že v zime sa auto zašpiní takmer hneď, ako vyjde z umyvárne.

Zdroj: Škoda
Zdroj: Škoda

Pozor na gumu

Vo všeobecnosti je vždy dobré pozrieť celé auto, prípadne si ho nechať skontrolovať skúseným mechanikom. Asi tým najviac skúšaným materiálom použitým v aute je práve guma. Gumené sú tu okrem pneumatík aj rôzne hadičky, rúrky či tesnenia. Tie sa dajú skontrolovať jednoducho, opticky. Dobre si pozrite každú gumenú časť a pri prasklinách zvýšte pozornosť.