Koncept Audi A6 e-tron. 300 km už za 10 minút

401
Zdroj: Audi

Koncept elektrickej Audi A6 vyzerá ako z budúcnosti. Dostane technológie, ktoré schovajú spaľovacie motory do vrecka.

Veľká predná maska, digitálne spätné zrkadlá a minimálny koeficient vzduchu. Taký je nový koncept Audi A6 e-tron, ktorý si dal za cieľ schovať konvenčné autá do vrecka. Po e-trone, e-trone GT a Q4 e-tron teda prichádza ďalšie auto do elektrickej rodiny značky. I keď zatiaľ len v štádiu konceptu.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

Nová platforma

Základ pre koncept pochádza zo spolupráce medzi Audi a Porsche. Nová platforma sa nazýva Premium Platform Electric (PPE) a poslúži ako základ pre luxusné elektromobily naprieč celým koncernom. Umožňuje nízke uloženie batérií a športovú karosériu.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

Hovoriac o karosérii, tu nastáva najväčšia alchýmia. Úlohou dizajnérov elektromobilov je v čo najväčšej možnej miere znížiť odpor vzduchu. Inžinierom sa podarilo dosiahnuť koeficient odporu Cd iba 0,22. V praxi to znamená nielen lepšie zrýchlenie, ale najmä nižšiu spotrebu elektriny. Menšia spotreba znamená väčší dojazd, čo v praxi znamená približne 700 kilometrov na jedno nabitie.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

Technológie z budúcnosti

Do konceptu automobilka zapracovala aj programovateľné OLED svetlomety, ktoré je možné nakonfigurovať priamo z multimediálneho systému MMI. Niektoré ich funkcie môžeme poznať z iných modelov rodiny e-tron, ktoré ponúkajú individualizáciu svetelného podpisu. Novinkou je svetelný pás vzadu, rovnako s OLED technológiou, ktorý je doplnený svietiacimi štyrmi kruhmi.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

Práve svetlá auto využije aj na komunikáciu s chodcami a vodičmi. Bude vybavené projektormi, ktoré budú na cestu premietať napríklad aj informácie o odbočovaní či ďalšie údaje potrebné pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Chýbať nebude ani rozšírená realita.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

Na 300 za 10 minút

Okrem nízkeho koeficientu odporu vzduchu a veľkého dojazdu má koncept pod kapotou ďalšie zaujímavé hodnoty. Hovoriť môžeme napríklad o výkone 350 kW a krútiaci moment 800 Nm. Nabíjanie výkonom 270 kW bude úplne bombové. Vďaka nemu dokážete totiž nabiť 300 kilometrov za 10 minút.

Koncept Audi A6 e-tron je pre automobilku kľúčovým. Na základe tejto vízie budú vyvinuté aj produkčné modely. Elektrický model A6 by sme mohli vidieť už v roku 2023. Platformu PPE však uvidíme aj skôr v ďalších modeloch koncernu. Prvý z nich už v budúcom roku.