Koenigsegg valcuje konkurenciu na Spa Francorchamps

348

Sám Christian von Koenigsegg je proti takémuto predvádzaniu sa, preukazovaniu kvalít a predbiehaní časov hlavných rivalov na rôznych tratiach. V dnešnej dobe je to však skôr povinnosť, ak chce automobilka urobiť dojem. Model One:1 má na to všetky potrebné aspekty, už len na papieri z neho ľudia padajú na zadok. Švédi sa preto rozhodli, že svoj najextremnéjší typ preženú na viacerých okruhoch, samozrejme Zelené peklo nevynímajúc. Tam sa ešte nedostali, ale aj na to príde.

Zatiaľ sa hurikán One:1 prehnal japonským okruhom Suzuka Circuit a len včera výrobca zdieľal na svojom YouTube kanáli ostré kolo z belgického Circuit de Spa-Francorchamps. Na 7 kilometrov dlhej trati doteraz v tejto kategórii najrýchlejší McLaren P1 s časom 2 minúty a 38 skúend. Koenigsegg One:1 však toto číslo stiahol o celých 5 sekúnd na 2:33.26, čo je dokonca tiež o 7 s rýchlejšie od Porsche 918 Spyder.

Auto riadil testovací pilot značky Koenigsegg Robert Serwanski a na palube mal so sebou aj spolujazdca. Robert bol na Spa po prvýkrát a tak sa zhodou okolností prítomnosť bývalého pretekára F1 Adriana Sutila, ktorý trať dobre pozná, veľmi hodila. Podľa pilotových slov je tam ešte veľa priestoru na zlepšenie a navyše sa v nádrži nachádzal len bioetanol, čím bol One:1 ukrátený o zhruba sto koní. Plných 1360 koní tento osemvalec dosahuje až pri použití paliva E85. Napriek týmto faktorom sa Koenigseggu podarilo, čo sa podarilo a určite ide o veľký, i keď neoficiálny úspech. Tešíme sa na Nürburgring Nordschleife!

1360-koňové švédske inferno zhltlo na belgickom Spa dvoch svojich najväčších konkurentov.

Mrkni naše nové video: