VIDEO: Koenigsegg prezentuje bezvačkový motor budúcnosti

793

Švédska malosériová automobilka Koenigsegg netvorí len tie najvýkonnejšie hyperšporty na svete, ale tiež investuje kopec času a peňazí do nových technológii. Jednou z nich je napríklad bezprevodovkové ústrojenstvo modelu Regera.

Niekoľko rokov však testujú aj inú vychytávku, ktorá má potenciál spôsobiť revolúciu v automobilovom priemysle. Nazývajú ju Free Valve System a po lopate ide o náhradu konvečných vačkových hriadeľov. Ventily sú ovládané elektro-pneumaticky prostredníctvom aktivátorov a teda nie sú obmedzené profilom vačkového hriadela.

Výhodou tohto systému je to, že dokáže ventily úplne otvoriť alebo zatvoriť prakticky okamžite a priebeh ich otvorenia nevytvorí plynulú sínusoidu. Ventily sú tak strmo otvorené a zas strmo uzatvorené. K tomu je možné ich ventily ovládať jednotlivo, čo uľahčuje vypínanie valcov napríklad.

V priloženom videu je znázornená akcia spomenutej technológie, konkrétne najnovšie čísla známe nie sú. Pred takmer tromi rokmi však redakcia /DRIVE na YouTube zverejnila reportáž, kde Christian von Koenigsegg tento systém prezentoval. Vtedy tam spomenul nárast výkonu o 30 %, nárast krútiaceho momentu o 50 % a zároveň zníženie spotreby o 30 %.

Ak rozumiete anglicky, túto reportáž nájdete pod článkom nižšie pod nedávno uverejneným prezentačným videom dcérskej spoločnosti Koenigseggu menom Freevalve.

Čaká nás revolúcia? Koegnisegg mieni svoju technológiu šíriť medzi ostatných svetových výrobcov automobilov.

Mrkni naše nové video: