Čo je lepšie ako Maserati MC20? Tých istých 630 koní, ale bez strechy!

1670
Zdroj: TS Maserati

Môže sa to zdať celkom neuveriteľné, no pôsobivé kupé Maserati MC20 s predkomôrkovým benzínovým šesťvalcom Nettuno s výkonom 630 koní je tu s nami už dva roky! Maserati pritom už od začiatku pripomínalo, že príde aj verzia s otvorenou strechou – a už je tu! 

Kabriolet dostal meno MC20 Cielo (v preklade “obloha”).

Zdroj: TS Maserati
Zdroj: TS Maserati

Nettuno, vládca ciest

MC20 Cielo používa rovnaký šesťvalec Nettuno, ktorý poháňa už kupé variant modelu MC20. 3,0-litrový motor má dokonca rovnaký výkon 456 kilowattov (630 koní) a krútiaci moment 730 newtonmetrov. Motor je spárovaný s osemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou a MC20 Cielo pritom dosahuje maximálnu rýchlosť vyše 320 kilometrov za hodinu.

Zdroj: TS Maserati
Zdroj: TS Maserati

Zaujímavosťou je, že Maserati pre potrebu modelu MC20 vyvinulo až tri varianty monokoku z uhlíkových kompozitov, ktoré sa navzájom líšia sa svojim rozložením a vrstvením. Zatiaľ čo sa kupé sústredilo na najlepší kompromis medzi hmotnosťou a tuhosťou, monokok Cielo sa zameriava predovšetkým na zvýšenie tuhosti. Cielo vďaka tomu váži len o 65 kilogramov viac ako kupé.

Zdroj: TS Maserati
Zdroj: TS Maserati

Viac tuhosti v karosérii príde vhod, pretože na strechu už sav tomto smere nebude dať spoľahnúť. Na druhej strane sa však dokáže sklopiť za 12 sekúnd do otvorenej polohy, pričom jej súčasťou bude chromatický sklenený panel, ktorý sa vie stlačením tlačidla znepriehladniť vďaka technológii polymérne dispergovaných tekutých kryštálov (PDLC). Maserati tvrdí, že ide o najväčší sklenený panel v segmente.

Zdroj: TS Maserati
Zdroj: TS Maserati

Maserati ďalej premiestnilo prívody vzduchu do motora, hoci spoločnosť ponechala motýľové dvere kupé. Automobilka tiež predstavuje nové kolesá v štýle dvojitého X vyrobené z diamantom brúsenej zliatiny. Maserati tiež ponúkne ráfiky z uhlíkových vlákien, ktoré pomôžu autu zhodiť až 30 kg na neodpruženej hmotnosti. Pekné!

Zdroj: TS Maserati
Zdroj: TS Maserati

PrimaSerie Launch Edition

Maserati v rámci ponuky modelu MC20 ponúkne aj limitovanú edíciu PrimaSerie Launch Edition. Automobilka obmedzí výrobu len na 60 kusov, ktoré dostanú jedinečné exkluzívne prvky, ako je nová farba exteriéru Acquamarina. Trojvrstvová farba laku, ktorá je súčasťou programu prispôsobenia Maserati Fuoriserie, kombinuje pastelovú sivú s dúhovou akvamarínovou sľudou.

Zdroj: TS Maserati
Zdroj: TS Maserati

Vo vnútri je PrimaSerie Launch Edition vybavená alcantarou a kožou ľadovej farby s kontrastným akvamarínovým prešívaním na prístrojovej doske. Maserati používa farbu aj pre nápis „PrimaSerie“ na opierkach hlavy. Tento nápis „PrimaSerie“ sa rozširuje aj na matne čierne 20-palcové kolesá.

MC20 Cielo dostáva mnohé z vylepšení, aké Maserati urobilo pre modelový rok 2023 aj v rámci kupé. To zahŕňa nové ovládacie páčky za volantom, nové tlačidlo na zapnutie svetlometov a ďalšie bezpečnostné technológie. MC20 Cielo ponúka aj automatické núdzové brzdenie, rozpoznávanie dopravných značiek a 360-stupňovú kameru. Cena novinky ešte nie je známa.