Batérie, ktoré prinesú dojazd nad 1000 km… Prísť môžu už o dva roky

1299
Tento pohľad je zaujmavý, no nabíjate až štyri hodiny
Zdroj: František Pisarovič

Je to možné! Nová technológia holandsko-nemeckého joint venture vyrobí batérie, ktoré umožnia dojazd viac ako 1000 kilometrov. Prezradili, v čom je kúzlo.

Prelomový objav v elektromobilite môže byť už na dosah. Predstavte si auto, ktoré sa bude rýchlejšie nabíjať a prejdete s ním viac ako so svojim benzínovým či naftovým. Presne to by mohla umožniť technológia SALD. Informuje o tom nemecký portál Springer.

Spatial Atom Layer Deposition je názov, ktorý laikovi veľa nepovie. Vieme však, že za technológiou stojí nemecký inštitút Fraunhofer-Institute a holandský vedecký ústav The Netherlands Organisation. Vo vývoji sú už tak ďaleko, že firma SALD, ktorá bude nové batérie predávať, je už na svete.

Trojnásobný dojazd

Nová batéria SALD bude schopná pri rovnakom objeme poskytnúť až trojnásobný dojazd a päťkrát rýchlejšie nabíjanie v porovnaní s dnešnými batériami. Znamená to, že svoj elektromobil by ste mohli nabiť už v priebehu 20 minút doplna. Nabitie na 80% by trvalo iba 10 minút! Dojazd by zase bez problémov prevýšil 1000 kilometrov.

Zdroj: Motor1.com
Zdroj: Motor1.com

“Nejde nám o to, aby sme sa pýšili nejakým teoretickým dojazdom. Miesto toho hovoríme o stave, kedy bude batéria po 1000 kilometroch dynamickej jazdy a kúrenia či chladenia stále nabitá na 20 až 30 percent,” hovorí riaditeľ spoločnosti SALD, Frank Verhage.

Atómová technológia už onedlho

Spoločnosť vysvetľuje najväčší rozidel medzi klasickou a SALD batériou v hustote. Ultratenké vrstvy často na úrovni atómov spôsobujú rýchlejší tok energie a zvyšujú kapacitu. Nová technológia teda ponúkne batériu lepšiu vo všetkých ohľadoch. Dokonca aj životnosť by sa mala v batériach SALD zlepšiť. Otázka je, aká bude cena. Na tú by sme však nemali čakať desaťročia. Podľa Verhageho by sme sa jej mali dočkať už v roku 2022, najneskôr v 2023. Vtedy sa spustí aj predaj.