Autosalón FRANKFURT 2017 | Honda odhalila štúdiu plne elektrického automobilu Urban EV

Japonská automobilka Honda práve odhalila koncept vlastného elektromobilu Urban EV. Sériovej podoby sa dočkáme už o dva roky.

413

Japonská automobilka Honda vo Frankfurte odhalila úplne nové elektrické vozidlo Urban EV Concept. Štúdia využíva novo vyvinutú platformu a tiež črtá smer vývoja technológií a dizajnu, ktoré sa objavia na budúcom sériovo vyrábanom modeli.

Na trhu už o dva roky

Koncept oficiálne predstavil prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Honda Motor Co., Takahiro Hachigo, počas svojho príhovoru na tlačovej konferencii. „Toto nie je predstava vzdialenej budúcnosti. Sériová verzia tohto automobilu bude tu v Európe už v roku 2019“ dodal, čím potvrdil, že štúdia bude uvedená na trh do dvoch rokov.

Jednoduchý dizajn

Čo sa týka dizajnu, koncept Urban EV vsádza na jednoduchosť. Okrúhle svetlomety v kombinácii s hranatou trojdverovou karosériu jemne pripomínajú osemdesiate roky a robustný postoj zasa naznačuje jeho športové vlastnosti. Rozmerovo je štúdia o 100 milimetrov kratšia ako model Jazz. Novinkou je posvietené logo Honda a možnosť interaktívne premietať správy či informácie v priestore medzi svetlometmi vpredu aj vzadu.

Vynikajúci výhľad vodiča z vozidla Urban EV Concept umožňujú štíhle predné stĺpiky a široké čelné sklo, ktoré pôsobí, akoby pokrývalo celú prednú časť vozidla. Do vozidla sa nastupuje a vystupuje cez dvere zavesené vzadu. Prípojka pre nabíjací kábel sa nachádza na kapote.

Automobil Urban EV Concept od Hondy dokáže odviezť štyroch pasažierov na dvoch lavicových sedadlách. Pre vytvorenie pocitu sedenia v salóniku je predný rad očalúnený prírodnou sivou látkou. Operadlá sedadiel, ich zadná strana a lakťové opierky sú ozdobené modernými prvkami, napodobňujúcimi drevo. Bezpečnostné pásy zadnej lavice sú upevnené v strede sedadla, čo umožňuje ich zatiahnutie ešte pred vystúpením pasažiera z vozidla.

Rovnaká drevená povrchová úprava obopína veľkú „plávajúcu“ konzolu prístrojovej dosky. Nachádza sa na nej stĺpik volantu, rad jednoduchých ovládacích tlačidiel a obrovský panoramatický displej. Samotná prístrojová doska je doplnená zaoblenou obrazovkou, ktorá presahuje za konzolu a zasahuje do dverí. Na hlavnej obrazovke prístrojovej dosky sa zobrazuje mnoho informácií o vozidle vrátane zostávajúcej kapacity akumulátora.

Honda Power Manager

Nové metódy riadenia prenosu energie medzi rozvodnou sieťou, domácnosťami a elektrickými vozidlami môžu v budúcnosti poskytnúť majiteľom elektrických vozidiel možnosti zárobku. Power Manager Concept od Hondy, predstavený vo Frankfurte spolu s vozidlom Urban EV Concept, je inteligentný systém, ktorý dokáže ukladať energiu efektívnejšie a uvoľňovať elektrinu vyrobenú obnoviteľnými zdrojmi späť do domácnosti alebo ju predať do rozvodnej siete.