Auto, ktoré sa na slnku nezohreje? Vyvinuli špeciálny povrch a tieto značky sa hneď chytili

3237
Zdroj: Unsplash

Predstavte si, že nastúpite do vášho auta zaparkovaného na slnku a… a nebude prehriate. Presne to sa podarilo izraelskému startupu.

Letné mesiace sú pre motoristov prekliatím. Parkovacie miesta v tieni sú lukratívnejšie ako plná nádrž pri dnešných cenách. A ak auto necháte na slnku, nastupovať budete do sauny. Izraelský startup SolCold prišiel s povrchovou fóliou, ktorá dokáže pred slnečnými lúčmi auto ochrániť. A Volkswagen s Toyotou ihneď nadviazali spoluprácu.

Dve autá, jedno s klasickým lakom a druhé s fóliou SolCold. Obe na priamom slnku a výsledok? Rozdiel teplôt v interiéri takmer 20 stupňov celzia a v aute bolo chladnejšie, ako keby ste ho zaparkovali v tieni. V závislosti od veľkosti auta a množstva skla dokáže fólia spraviť teplotný rozdiel 20-70%.

Inak, technológia nie je určená iba pre autá. Zdroj: Facebook
Zdroj: Facebook

Teória je pritom veľmi jednoduchá. Zatiaľ, čo pri bežných autách sa množstvo slnečného žiarenia absorbuje do karosérie, SolCold dokáže slnečné lúče efektívne odraziť. A nielen to. Spoločnosť dokonca hovorí o aktívnom chladení, no technológia je tajomstvom. Vieme jedine to, že fólia sa skladá z viacerých vrstiev a neobsahuje toxické materiály či vzácne zeminy, ktoré sú kvôli ťažbe neekologické.

Technológia spoločnosti SolCold bude pripravená na použitie v priebehu tohto roka a Volkswagen ju použije vo svojom koncepte. Či sa dostane aj do sériovej výroby, to ukáže až čas… a tabuľka nákladov.