Aston Martin ukazuje nový hybridný šesťvalec – pôjde o náhradu motorov AMG

2165
Zdroj: Aston Martin

Aston Martin sa postupne lúči s motormi od Mercedes-AMG a predstavuje niečo, s čím značka neprišla ani raz za posledných 50 rokov. Tým niečím, je motor vlastnej konštrukcie a v tomto prípade ide samozrejme o hybridné ústrojenstvo využívajúce vidlicový šesťvalec.

Nový motor bude poháňať superšport Aston Martin Valhalla, ktorý má preniesť značku do novej úplne novej éry.

Zdroj: Aston Martin
Zdroj: Aston Martin

Pohonný systém bude samozrejme hybridný, no podľa všetkého ponúkne brutálny výkon, ktorý zatiaľ v danej triede superšportov neponúka žiadny model.

Aston a štvorvalce?!

Nový vidlicový šesťvalec s kódovým označením TM01 má pomerne skromný objem 3 litre. Do valcov však duje dvojica turbodúchadiel a celý potenciál korunuje elektrický doping. Hodnoty výkonu a točivého momentu zatiaľ oficiálne známe nie sú, no ne-o-ve-re-né zdroje naznačujú, že by sa malo ísť až o 1000-koňový pohon. Múdrejší však budeme až bližšie k predstaveniu modelu, ktoré sa odohrá v priebehu roku 2022…vzhľadom na aktuálnu situáciu sa však môže dátum pokojne posunúť.

Zdroj: Aston Martin
Zdroj: Aston Martin

Je taktiež možné, že bude nový šesťvalec tvoriť základ pred motorizácie ďalších modelov značky. Aston Martin sa rušením “motorového” partnerstva s Mercedes-AMG pripravuje o dodávky osemvalcových motorov pre modely Vantage a DB11. Dôvodom konca partnerstva je aj fakt, že ostrá divízia značky Mercedes-Benz bude v najbližších rokoch prehadzovať výhybku, čoho dôkazom sú aj fámy o chystanom prechode na štvorvalec v prípade modelu C63 AMG.

Auf wiedersehen, Herr AMG

“Mercedes sa netají tým, akým smerom sa bude uberať svojou technológiou motorizácií. My nasadenie štvorvalcov do našich Astonov samozrejme neplánujeme, čo znamená, že sa musíme vydať svojou vlastnou cestou,” tvrdí šéf automobilky Aston Martin Andy Palmer. Nový motor má podobne ako v prípade 4-litrových osemvalcov od AMG využívať konštrukciu typu “hot V”, ktorá využíva umiestnenie turbodúchadiel uprostred rozovretia valcov motora.

Motor by mal podľa všetkého vážiť menej ako 200 kilogramov. Čo sa týka superšportu Valhalla, automobilka vyrobí celkovo len 500 kusov. Jeho cena by mala byť na úrovni, pomerne šialenej a nepriateľnej pre bežného smrteľníka, v hodnote 875 000 libier, čo je v prepočte na eurá niečo cez 946 000 eur. Za túto sumu však zákazníci dostanú technické know-how pretekárskej divízie značky Red Bull a prakticky dieťa inžinierskej legendy a otca hyperkáry Valkyrie, Adriana Neweyho.