Áno, je to možné: Abarth predstavil ďalšiu verziu upravenej päťstovky

777

Taliani nezostali nič dlžní svojej povesti a predstavujú ďalšiu verziu auta, ktoré sa bude vyrábať asi naveky: Fiatu 500. Tentoraz je to však špeciálna edícia na oslavu 70. výročia založenia automobilky – a je extrémne cool.

Aby sme sa nechápali zle: Abarth 595 a 695 všetci milujeme. V dnešnej dobre spočítanej dobe je päťstovka od Abarthu jedným z mála „zle“ spočítaných áut, ktoré sú príliš výkonné, výrazné a hlučné na svoje rozmery, rázvor, imidž alebo čojaviem, súdnosť ako celok.

Táto edícia sa nesnaží skrývať, že je špeciálna.

Teraz prichádza špeciálna edícia, ktorá každú z týchto vlastností ešte zvýrazňuje. Vyrobených bude presne 1949 kusov. Bingo, uhádli ste: Počet vyrobených kusov presne odráža rok, v ktorom bola talianska firmička založená. Jej plný názov znie Abarth 695 70th Anniversario a ako sám napovedá, pod kapotou by sme našli 1,4-litrový, prepĺňaný štvorvalec s výkonom 180 koní a krútiakom 250 newtonmetrov. Z nuly na stovku sa vyškriabe za 6,7 sekundy a pokračovať bude až do 225 kilometrov za hodinu. Má to však jednu podmienku: krídlo musí byť nastavené na 0°.

Abarth 695 70 Anniversario AUTOGRÁTIS
Toto krídlo dokážete nakloniť až o komických, no funkčných 60°

Krídlo?

No, fakt. Krídlo! Jedna z najpríťažlivejších zmien Abarthu 695 70° Anniversario sa totiž týka zadnej časti auta, kde pribudol obskúrne veľký (a obskúrne cool) spojler. Ten je dokonca nastaviteľný, a to až do uhla 60°, takže úroveň prítlaku na zadnej náprave sa dá regulovať. Nevieme síce, ako veľmi to pomôže v praxi, ale Abarth vypustil do sveta veľa fotografií z ich aerodynamického tunela v Orbassano, takže to s tou vecou nad kufrovými dverami pravdepodobne myslia naozaj vážne.

Abarth 695 70 Anniversario AUTOGRÁTIS
Úpravy boli ladené v aerodynamickom tuneli Fiatu v Orbassano.

Tá vec dokonca dostala aj vlastný názov: „Spoiler ad Assetto Variabile“ a podľa Abarthu to má byť „pocta zakladateľovej vášni pre rýchlosť, ktorá presahovala len silu, maximálnu rýchlosť a akceleráciu, pretože vždy hľadala inovatívne technické riešenia“. A my im to žerieme aj s navijakom, pretože tento spojler si viete nastaviť až v dvanástich polohách a pri 200 kilometroch za hodinu vraj dokáže tlačiť silou až 42 kilogramov.

Abarth 695 70 Anniversario AUTOGRÁTIS
Okrem spojlera má špeciálny Abarth aj upravený bodykit.

Malý, ale raritný

A to sa hodí, aj keď máte na prednej náprave vŕtané brzdové kotúče s priemerom 305 milimetrov a vzadu im podobné, 240-milimetrové jednotky. Špeciálne pre 70° Anniversario sú vyvinuté aj sedadlá Sabelt Tricolore a štandardom zostávajú aj 17″ disky SuperSport z ľahkých zliatín. Tie zakrývajú červeno lakované, štvorpiestikové brzdiče Brembo.

Abarth 695 70 Anniversario AUTOGRÁTIS
Jasné, bez špeciálnej plakety s číslom by to nešlo.

Abarth 695 70° Anniversario môžete mať až v piatich možnostiach lakovania, rozhodnúť sa však pre inú farbu, ako špeciálny odtieň „Monza 1958„, by však bol hriech. Interiér auta bude samozrejme vyzdobený plaketkou s poradovým číslom vyrobeného auta. Každý jeden kus tak dostane do vienka zberateľský potenciál. A to sa určite hodí, keďže cenovka tohto špeciálneho Abarthu podľa prepočtov z anglického cenníka začína na približne 33 000 €. Išli by ste do toho?

Zdroj: FCA Press

NEPREHLIADNITE: