Alfa Romeo MiTo QV a Guilietta QV majú prejsť nomenklatúrnou zmenou

954

Aj keď ponuka modelov Alfy Romeo je relatívne skromná, športovo strihnuté verzie nechýba. Konkrétne ide o typy MiTo QV a Giulietta QV. Krpec využíva 1,4-litrový turbomotor MultiAir so 170 koňmi (125 kW), kompakt poháňa 1,75-litrový štvorvalec TBi s maximálnym výkonom 240 k (176 kW). Automobilka im údajne štítky QV vezme a vymení ich za Veloce. QV si má nechať pre tie najbrutálnejšie edície. Celé to znie ako príprava na nový sedan strednej triedy, ktorý príde už 24. júna na 105. výročie vzniku značky.

Premiéra tohto modelu, ktorého meno je zatiaľ pod rúškom tajomstva, má byť nástupcom 159 a podobne ako 159 má spasiť túto taliansku automobilku. Dúfame však, že tentokrát konečne úspešne. Koncern FCA momentálne leje do Alfy Romeo nemalé peniaze, ktoré putovali aj do vývoja zbrusu nových motorov. Nič nie je oficiálne a informácie sa líšia, no v najnovších správach sa spomína napr. jedna-osmička s twin-turbom a výkonom až 300 koní či V6 vyvinutá značkou Ferrari, ktorá má hnať vrcholnú športovú verziu. Tá sa podľa doterajších dohád mala volať GTA, no údajne miesto prenechá skôr skratke QV.

Quadrifoglio Verde znamená v preklade zelený štvorlístok. Jeho pôvod sa datuje od roku 1923, kedy na preteky Targa Florio nastúpila štvorica pretekárov – Antonio Ascari, Enzo Ferrari, Giulio Masetti a Ugo Sivocci – v pretekárskych automobiloch typu Alfa Romeo RL. Sivocci si pred pretekmi na auto namaľoval zelený štvorlistok na bielom štvorci symbolizujúc šťastie pre všetkých štyroch jazdcov. Prekvapivo sa to Sivoccimu podarilo a cieľovou čiarou prešiel ako prvý. Za ním nasledoval Ascari a na štvrtom mieste skončil Ferrari. Pár mesiacov na to Ugo Sivocci testoval nový špeciál Alfa Romeo P1 s číslom 17. Pri tejto jazde však prišiel o život, jeho voz nemal na karosérii namaľovaný štvorlístok. Od toho času Alfa Romeo na Sivocciho počesť používa štvorlístok na trojuholníkovom pozadí. Navyše číslo 17 odvtedy považujú za prekliate a nikdy viac nebolo použité.

Neoficiálne zdroje tvrdia, že súčasné ostré modely MiTo QV a Guilietta QV sa ponovom budú označovať Veloce. Štítok Quadrifoglio Verde si Alfa chce nechať pre ešte športovejšie modely.