Zabudnite na e-kolobežky! Audi začína vyrábať e-rikše

2167
Zdroj: Audi

Žiadne kolobežky! V Indii fičia rikše. Audi ich bude poháňať z batérií.

Ktorá krajina je najväčším znečisťovateľom životného prostredia? I keď sa tak v Európskej únii tvárime, ani jedna z krajín EÚ sa do rebríčka Top 5 znečisťovateľov nedostala. Na druhej strane, taká India je po Číne a USA na treťom mieste. Ak teda chceme znižovať emisie, nemôžeme sa pozerať iba na ovzdušie v Európe. Audi prišlo s vozidlom, ktoré do Indie dokonale zapadne. E-Rikšou, ktorá nebude drahá.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

Audi ohlásilo spoluprácu s nemecko-indickým startupom Nunam, s ktorým začínajú pracovať na výrobe týchto nekonvenčných a ikonických dopravných prostriedkov. V Indii však peniaze na elektrovozidlo len tak nenájdete. V spoločnosti mysleli aj na to. Aby ušetrili náklady, použijú “ojazdené” články z elektromobilov.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

“Batérie v elektromobiloch sú navrhnuté tak, aby vydržali po celý život auta. Ale aj po tomto čase majú stále dostatok sily a kapacity. Pre vozidlá s menším dojazdom a spotrebou, rovnako ako s nižšou hmotnosťou, sa javia ako veľmi sľubné,” hovorí spoluzakladateľ Nunamu Prodip Chatterjee.

Zdroj: Audi
Zdroj: Audi

Nápad priniesť do Indie e-rikšu nie je nový. Doteraz sa však využívali zastaralé technológie na báze olovených batérií, ktoré nie sú ekologické a majú podstatne nižšiu výdrž. Spoločnosť sa navyše postará o rozvoj zelenej energie, pretože elektrina sa v Indii stále vyrába predovšetkým spaľovaním uhlia. Nunam sa plánuje zamerať najmä na fotovoltiku.