Volkswagen ID.3 štartuje na slovenskom trhu. Ponúkne 7 verzií a dojazd až 550 km

536
Zdroj: Volkswagen

V druhej polovici septembra začal Volkswagen odovzdávať zákazníkom prvé automobily z uvádzacej série Volkswagen ID.3 1ST, z ktorej bolo doteraz predaných vyše 25.000 exemplárov. Najväčšími trhmi sú Holandsko a Nemecko, z každého z týchto dvoch štátov si prvý veľkosériový elektromobil značky Volkswagen záväzne objednalo vyše 7.000 zákazníkov.

V súčasnosti sú už predvádzacie vozidlá radu Volkswagen ID.3 dostupné u autorizovaných predajcov prakticky v celej Európe, vrátane Slovenska. Do vyčerpania uvádzacej série, limitovanej na 30.000 kusov, si ešte môžu aj zákazníci objednávať vozidlá v troch verziách označených ID.3 1ST, ID.3 1ST Plus a ID.3 1ST Max.

Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Po vyčerpaní skladových zásob si zákazníci budú môcť od 1.10.2020 vybrať ID.3 v siedmich fixných konfiguráciách, združujúcich najžiadanejšie prvky výbavy v kompletoch (paketoch). Tým je ponuka prehľadnejšia a zákazník si môže vozidlo nakonfigurovať online niekoľkými kliknutiami myši. Vďaka tejto koncepcii môže závod Zwickau automobily vyrábať veľmi rýchlo a dodávať ich zákazníkom v krátkom čase – tzv. proces „Fast Lane“.

Sedem verzií výbavy

Šesť verzií – Life, Style, Business, Family, Tech a Max po technickej stránke vychádza z modelu ID.3 „Pro Performance“1), poháňaného elektromotorom s výkonom 150 kW/204 koní a maximálnym krútiacim momentom 310 Nm. Lítiovo-iónová akumulátorová batéria má kapacitu 58 kWh (netto), ktorá postačuje pre dojazd do 420 km (WLTP).

Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Vďaka vysokému krútiacemu momentu elektromotora, ktorý je k dispozícii okamžite po rozbehu, vozidlo akceleruje z pokoja za 3,4 sekundy na tempo 60 km/h a za 7,3 sekundy na 100 km/h. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 160 km/h. Vozidlo má palubnú nabíjačku s výkonom 11 kW na trojfázový striedavý prúd, pričom kombinovaná prípojka CCS umožňuje zrýchlené nabíjanie jednosmerným prúdom s výkonom až 100 kW. Takýmto spôsobom sa batéria dá nabiť na 80 percent kapacity za 35 minút.

Bohatý štandard

Všetky predkonfigurované verzie majú štandardne napr. 6 airbagov plus siedmy airbag medzi sedadlami vodiča a spolujazdca, navigačný systém Discover Pro s displejom 25,4 cm (10 palcov), prijímač digitálneho rozhlasového vysielania DAB+, multifunkčný volant s dotykovými plochami alebo parkovacie senzory vpredu a vzadu.

Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Pokračujeme automatickou klimatizáciou Climatronic, adaptívnym tempomat ACC, rozpoznávaním dopravných značiek, ďalej asistenčné systémy „Front Assist“ a „Lane Assist“, ako aj rozhranie pre mobilný telefón Comfort s bezdrôtovým pripojením na vonkajšiu anténu a indukčnou nabíjačkou. Samozrejmosťou je vonkajšie i vnútorné osvetlenie kompletne z LED.

Základná ponuka

Verzia ID.3 Life ponúkaná na Slovensku za cenu od 37.600 eur, je určená pre zákazníkov, ktorí hľadajú cenovo priaznivý vstup do elektrickej mobility, no nechcú sa vzdať komfortu. Predkonfigurované vybavenie (komfortný paket) zahŕňa napríklad vyhrievaný volant, vyhrievanie predných sedadiel a dva konektory USB-C vzadu na nabíjanie mobilných zariadení.

Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Pre zákazníkov kladúcich dôraz na štýl je určená verzia ID.3 Style za cenu od 40.740, ktorá má navyše dizajnový paket Plus, adaptívne svetlomety Matrix LED, zadné LED svetlá s dynamickými smerovými svetlami a panoramatickú sklenenú strechu s elektricky ovládanou roletou.

Biznis a Family

Všestranným vozidlom je ID.3 Business. Jeho vybavenie zahŕňa napr. svetlomety Matrix LED, tmavo tónované sklá v zadnej časti kabíny, ako aj asistenčný paket s cúvacou kamerou a systémom bezkľúčového prístupu Keyless Advanced. Predáva sa za cenu od 41.070 eur. ID.3 Family poskytuje veľa priestoru, svetla a vysoký komfort s dizajnovým paketom Plus, svetlometmi Matrix LED, panoramatickou sklenenou strechou a dvojzónovou klimatizáciou Climatronic. V slovenskom cenníku začína od 42.080 eur.

Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Fanúšikov techniky nadchne jazda v ID.3 Tech s podporou asistenčných systémov a rozšírenej reality. Ťažiskom vybavenia je asistenčný paket Plus so systémami „Travel Assist“, „Side Assist“, „Traffic Jam Assist“ a „Emergency Assist“. Paket infotainmentu Plus zahŕňa Head-up displej s rozšírenou realitou a ozvučovací komplet so 7 reproduktormi. Cena ID.3 Tech sa začína od 43.760 eur. Maximum v oblasti dizajnu, techniky a komfortu poskytuje ID.3 Max za cenu od 45.980 eur, ktorý má všetky pakety Plus a navyše Sport paket Plus, zahŕňajúci progresívne riadenie a adaptívne tlmiče pruženia DCC s elektronickou reguláciou charakteristiky.

Špecialista na dlhé trate

Siedmym predkonfigurovaným modelom pre rýchly štart predaja je ID.3 Tour. Po technickej stránke vychádza zo štvormiestnej verzie ID.3 Pro S4, ktorá má takisto elektromotor s výkonom 150 kW/204 koní ale batériu s väčšou kapacitou 77 kWh netto. Tá postačuje pre dojazd až do 550 km (WLTP). Prestávky na „tankovanie“ pri dlhých jazdách skracuje nabíjací výkon 125 kW pri jednosmernom prúde.

Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Vybavenie obsahuje všetko, čo spríjemňuje vodičovi a posádke dlhú jazdu: Head-up displej, svetlomety Matrix LED, veľký komfortný paket, veľký asistenčný paket, predné sedadlá ergoActive s 12-smerovým elektrickým nastavovaním a masážnou funkciou, ako aj disky kolies z ľahkej zliatiny formátu 19 palcov. ID.3 Tour má cenu od 47.050 eur.

Predĺžená záruka a financovanie na želanie

Podobne ako pri modeloch so spaľovacími motormi je aj pre ID.3 k dispozícii opcia predĺženia štandardnej dvojročnej záruky za príplatok podľa potreby zákazníka – maximálne na 5 rokov alebo 150.000 km. Výrobca pri tom na batériu poskytuje záruku 8 rokov alebo 160.000 km.

Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Spoločnosťou Volkswagen Finančné služby pre slovenských zákazníkov pripravila špeciálne možnosti financovania modelu ID.3. Okrem bežného lízingu a úveru je to predaj na štvrtiny alebo mesačné splátky s úročením 0,0 percenta a špeciálny operatívny lízing Lease & Care. Zákazník môže operatívny lízing uzavrieť na 2, 3 alebo 4 roky v voliteľným ročným limitom najazdených kilometrov. Rozsah plnení, pokrytých operatívnym lízingom, je definovaný v troch paketoch S, M a L, zohľadňujúcich špecifiká údržby elektromobilu.