Volkswagen I.D. Vizzion: Luxusný sedan na baterky kúpime už o štyri roky!

140

Štvrtý koncept pripravovanej elektrickej rodiny I.D model Vizzion je na svete. Päťmetrový sedan s elektrickým pohonom prejde na jedno nabitie až…

Automobilka Volkswagen na autosalóne v Ženeve predstavila vlajkovú loď elektrickej rodiny I.D. koncept Vizzion. Po kompaktnom modeli Vizzion, SUV Crozz a MPV Buzz ide o štvrtého zástupcu plánovanej elektrickej ofenzívy.

Koncept I.D. Vizzion je postavený na modulárnej platforme MEB pre elektromobily. Volkswagen vo svojej tlačovej správe uvádza, že vonkajšie rozmery konceptu sú porovnateľné s modelom Passat, pričom vnútorný priestor sa porovnateľný s už nevyrábaným Phaetonom. Podľa materiálov dĺžka dosiahne 5,11 metra, čo model radí samozrejme do luxusnej kategórie.

665 kilometrov

Automobilka uvádza, že maximálny výkon dosiahne 225 kW, pričom o pohon sa postará dvojica elektromotorov. Jeden bude uložený v prednej časti a druhý vzadu. Maximálna rýchlosť dosiahne 180 km/h, čo postačí aj na úseky európskych diaľnic s neobmedzenou rýchlosťou. Elektromotory budú čerpať energiu z lítium-iónovej 111 kWh batérie, ktorá podľa výrobcu na jedno nabitie zvládne až 665 km (pri režime rekuperácie).

I.D. Vizzion ukazuje, čo sme schopný vyvinúť z hľadiska techniky, dizajnu a kvality. Je najosobnejším, najemocionálnejším a najindividuálnejším volkswagenom všetkých čias. Dáva najavo, že aj v blízkej elektrickej budúcnosti budeme používať žiadané a expresívne automobily a nie len jednotné plechovky,“ prehlásil Hubert Diess generálny riaditeľ značky Volkswagen.

Futuristická obývačka

Vo vnútri futuristického a expresívneho sedanu (či skôr fastbacku) sa nachádza doslova obývačka. Pasažieri do vozidla pohodlne nastúpia cez dva páry protichodne sa otvárajúcich dverí a zaujímavosťou sú aj chýbajúce stredné stĺpiky. V interiéri prevláda jednoduchosť. Z palubnej dosky zmizli tlačidlá, budíky a dokonca aj volant. Za zmienku stojí aj veľká presklená strecha, ktorá interiér prirodzene presvetľuje.

Pasažieri sa samozrejme budú môcť spoľahnúť na „Digitálneho šoféra“, čo je v podstate armáda asistentov, kamier a radarov, ktoré strážia úplne všetko a pod kontrolou majú celé vozidlo. Pasažierom sa tak otvára priestor na relax, počúvanie hudby, sledovanie filmov alebo konverzáciu.

4 roky

K sériovej výrobe elektromobilu I.D. Vizzion dôjde najneskôr v roku 2022, pričom prvý súrodenci sa predstavia už o dva roky skôr. Sériová verzia na rozdiel od konceptu bude mať volant a pravdepodobne aj ďalšie prvky nevyhnutné z hľadiska platnej legislatívy.