VIDEO: Škoda 105 a 120 v Anglicku. Dobové video ukazuje, v čom bola lepšia ako naša

19908

Vedeli ste, že škodovky našej mladosti vyvážali aj do kapitalistického sveta? Pred odovzdaním zákazníkovi však prešli ešte malou úpravou.

Škoda 105 a 120 sú autá, ktoré ani netreba predstavovať. Sú to legendy, s ktorými sa stretol takmer každý s dátumom narodenia v minulom tisícročí. U nás bola populárna ako teplé rožky. Málokto však vie, že bola dostupná aj v mnohých štátoch západného sveta. Samozrejme, prešla predtým úpravou.

V Spojenom kráľovstve sa predávala pod menom Škoda Estelle. Niektoré modely mali vinylovú strechu, strešné okno, tónované sklá a dokonca aj stereo rádio s prehrávačom kaziet. Iné boli aj disky a Škoda priamo v Spojenom kráľovstve nanášala na auto dodatočnú ochranu pred koróziou.

Medzi ďalšie kapitalistické trhy socialistickej škody patrí Fínsko s dodatočnou výbavou do zhoršených snežných podmienok či Západné Nemecko s veľmi nízkymi predajnými číslami. Auto sa predávalo aj v Grécku pod názvom Škoda Target a vo svojej výbave ponúkalo vrecká vo dverách, ukazovateľ otáčok, digitálne hodiny a päťstupňovú manuálnu prevodovku. Zoznam krajín uzatvára Nový Zéland, Austrália a Island.

Mrkni naše nové video: