VIDEO: Nový Hummer EV má 1000 koní a 15 592 newtonmetrov. Bez srandy!

1463

Hurá, je tu nový Hummer! Elektormobilita otvára brány novým fenoménom, a tak sa môžeme teišť z nového kráľa mastodontov! Nový Hummer EV nenecháva nijaké pochybnosti o svojom dedičstve, hoci je uhladenejší ako predchádzajúce modely H1, H2 a H3.

Špecifická je najmä svetelná LED lišta s hrdým označením Hummer, v ktorej je každé písmeno oddelené siedmimi zvislými lištami – ako v predhlohe.

Zdroj: GMC
Zdroj: GMC

Stále utilitárny

Ako sme videli v predchádzajúcich ukážkach, elektrický Hummer má veľmi zvislé čelné sklo, ktoré pripomína takmer vertikálne sklo predchádzajúcich modelov pri zachovaní určitej aerodynamickej účinnosti. Vzadu je malý nákladný box, ku ktorému sa dá dostať cez zadné dvere MultiPro, podobne ako v sesterskom GMC Sierra. Motoricky ovládaný kryt zaisťuje náklad a v prípade potreby zlepšuje aerodynamiku.

Zdroj: GMC
Zdroj: GMC

GMC to myslí s robustnosťou modelu Hummer EV v teréne vážne – strategicky umiestnené oceľové plechy na podvozku vozidla chránia dôležité komponenty hnacej sústavy, ako sú napríklad aj akumulátory namontované na podlahe. Táto štruktúra batérie Ultium poskytuje dostatočnú tuhosť platformy, ktorá umožňuje vytvorenie „Infinity Roof“ pozostávajúcej z troch priehľadných panelov.

Zdroj: GMC
Zdroj: GMC

Tie je možné vybrať a uložiť do zadného “veľkého kufra” alebo predného kufra. Jeden veľký panel sa rozprestiera na šírku predného radu a dva polovičné panely po ľavej a pravej strane zadného sedadla. Stiahnuteľné zadné sklo ešte viac otvára kabínu.

Zdroj: GMC
Zdroj: GMC

Sci-Finteriér

V kokpite je vidieť výrazný pokrok, ktorý sa hodí k novému positioningu auta. Hummer má mohutnú 13,4-palcovú obrazovku infotainmentu a 12,3-palcový digitálny prístrojový štít. Sú tu predné a zadné kamery podvozku UltraVision, ktoré zobrazujú živý obraz toho, čo sa nachádza pod autom. Ostatné kamery poskytujú až 18 rôznych pohľadov na okolie auta.

Zdroj: GMC
Zdroj: GMC

Voliteľný, neobvykle pomenovaný režim Watts to Freedom uvoľňuje všetky možnosti hnacej sústavy EV pre maximálnu akceleráciu. GM tvrdí, že v tomto režime Hummer na stovku zrýchli už za tri sekundy.

Zdroj: GMC
Zdroj: GMC

Extrémna sila

Výkon Hummeru bude pochádzať z troch elektromotorov, ktoré ponúkajú odhadovaný výkon 1 000 koní (746 kilowattov) a smiešnych… počkajte si… 15 592 newtonmetrov. Toto sú čísla, ktoré nám zatiaľ zdelil výrobca, pravdepodobne však predstavujú krútiaci moment v mieste, kde sa pneumatika stretáva s vozovkou. Ten je vždy vyšší ako v prípade skutočného krútiaceho momentu hnacieho ústrojenstva. Podľa magazínu Car and Driver je toto číslo bližšie skôr 1000 newtonmetrom, čo by nám dych vyrazilo identicky, ale tak poznáme General Motors.

Zdroj: GMC
Zdroj: GMC

Hummer EV však má jedno prvenstvo aj bez výhrad. Je ním rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom 800 voltov, kompatibilné s nabíjačkami až do 350 kilowattov. Započítajte si tu batérie Ultium od spoločnosti GM, ktoré sa môžu počas nabíjania prepínať z paralelného do sériového režimu a za 10 minút tak dobitie stačí až na 160 kilometrov. Spoločnosť GMC zatiaľ neoznámila veľkosť batérie, ale 24-modulový dvojitý balíček poskytuje odhadovaný dojazd viac ako 560 kilometrov.

Zdroj: GMC
Zdroj: GMC

Dôsledne moderný Hummer ponúka riadenie všetkých kolies, vrátane funkcie CrabWalk, ktorá pri nízkych rýchlostiach nakláňa zadné kolesá súhlasne s prednými, čo zlepšuje manévrovateľnosť za určitých podmienok. Nie sme si úplne istí, kedy by také niečo bolo užitočné v teréne, ale predstavme si napríklad bočné prechádzanie svahom, pri ktorom sa snažíte očariť nejakú samičku.

A kedy toto monštrum uvidíme reálne na ceste? Vyzerá to až na jeseň roka 2021, pričom prvé kusy sú k dispozícii za cenu okolo 95 000 eur. Tak čo, máte záujem?

NEPREHLIADNITE: