GM a Honda spúšťajú spoločnú výrobu vodíkových palivových článkov

380

GM a Honda rozbiehajú výrobu systémov vodíkových palivových článkov vo svojom spoločnom podniku s podielmi 50-50 pod názvom Fuel Cell System Manufacturing LLC ktorý je prvým spoločným podnikom na veľkovýrobu palivových článkov. 

Odkedy bol závod s rozlohou 6500 metrov štvorcových založený v Michigane v januári 2017, vytvoril vďaka spoločnej investícii vo výške 85 miliónov dolárov (99 miliónov eur) už 80 pracovných miest. Vodíkové energetické riešenia svetovej úrovne, ktoré od januára zostavuje závod FCSM, budú obidve spoločnosti využívať v rôznych produktoch a obchodných aktivitách. 

GM a Honda sú prvým spoločným podnikom zameraným na výrobu kompletných systémov palivových článkov, ktorý začal so sériovou veľkovýrobou palivových článkov pre dopravu a iné účely. 

Konštruktéri spoločností Honda a GM začali v roku 2013 spoločne pracovať na vývoji novej generácie systému palivových článkov. Okrem zvýšenia výkonu sa spoločnosti snažili dosiahnuť zdvojnásobenie životnosti v porovnaní s palivovým článkom Honda Clarity 2019 vďaka materiálom odolným voči korózii a zlepšeniu prevádzky pri nízkych teplotách. 

Obidve spoločnosti sa spoločne zamerali na znižovanie nákladov na vývoj a výrobu. Vďaka tomu bude výroba nových systémov palivových článkov o dve tretiny lacnejšia ako palivové články Honda Clarity z roku 2019. 

V závode FCSM tiež vyvinuli značné úsilie na zaistenie najvyššej úrovne kvality popri zvyšovaní výrobnej produktivity. Podnik využíva mnoho prvenstiev vo svojom odvetví na automatizáciu výroby membránových elektród a montáže palivových článkov. 

Honda Motor Europe po prvýkrát uviedla prototyp systému vodíkových palivových článkov novej generácie na Európskom týždni vodíka v novembri 2023 v Bruseli. Palivové články predstaví spoločnosť Honda najbližšie na veľtrhu Hannover Messe 2024 (22. – 26. apríla), v rámci ďalšieho hľadania možností spolupráce s obchodnými a technologickými partnermi s cieľom rozšíriť využitie tohto produktu.