Toto je nový variant Toyoty Supra. Je škaredý, no 530 km/h dosiahne ako nič

382
Zdroj: Toyota

Neviem, ako veľmi je vám známe prostredie pretekárskych sérií za veľkou mlákou, ale faktom je, že majú niečo, čo sa volá “Funny Cars”. To v preklade znamená “Smiešne autá” a nedá sa uprieť, že svojim vzhľadom smiešne možno sú, no svojimi výkonmi zatvárajú ústa všetkým navôkol

A hej, toto má byť Supra upravená pre potreby pretekov Funny Cars, i keď skôr si myslíme, že ide o dragster upravený pre potreby toho, aby vyzeral (tak trocha) ako Supra.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Čo to…?! 

Úvodné preteky si odkrúti v Pomone v Kalifornii vo februári budúceho roka. Je nám jasné, že do februára to nebude trvať kvôli ťažkej a zložitej práci dizajnérskeho tímu – dlhá kapota a rovné boky vozidla sú skrátka súčasťou koloritu tejto disciplíny. Jazdiť na tomto vozidle budú pretekári J.R. Todd a Alexis DeJoria.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Aj keď táto Supra vyzerá ako zľahka obhorený, sčasti roztavený ingot, spoločnosť tvrdí, že vodič má teraz lepší výhľad von z auta a v kokpite je viac bezpečnostnej peny. Trieda NHRA Funny Car zároveň vyžaduje, aby vozidlá používali prepĺňaný motor V8 s objemom 500 kubických palcov (8,19 l) s elektronickým vstrekovaním paliva. Nemajú tradičnú prevodovku, ale namiesto toho majú viacstupňovú spojkovú zostavu, ktorá im na konci tisícstopovej dráhy udelí rýchlosť vyše 530 km/h. 

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

A ešte pikoška na záver. Ak vám Supra Funny Car pripadá vtipná, tak by ste mali vedieť, že nahrádza ešte zvláštnejšiu vec. Toyota totiž už od roka 2012 súťaží v tejto triede s modelom, ktorý má pripomínať sedan Camry.

Trápne? Ani nie. Toyota súťaží v NHRA už 20 rokov. V tom čase tím dosiahol 137 víťazstiev v pretekoch Top Fuel a 43 v triede Funny Car. Vyhralo tiež šesť titulov Top Fuel a tri tituly Funny Car.

Mrkni naše nové video: