Toto azda nie je možné. Od tragédie na Zochovej najmenej 5 nehôd s alkoholom

1188
Zdroj: Redakcia

Alkohol za volantom je v týchto dňoch spoločenskou témou číslo jeden. Smutné je, že nové správy o ďalších opitých vodičoch sa objavujú prakticky denne.

Nedeľná zbesilá jazda Dušana Dědečka mala byť šokujúcim nešťastím, ktoré malo byť skôr výnimkou ako pravidlom. Oveľa strašidelnejšie je preto zistenie, že 5 mŕtvych a ďalší zranení z tragédie na Zochovej boli iba špičkou ľadovca. Väčšia pozornosť médií a častejšie kontroly policajtov odhalili pravdu, ktorú sme doteraz ľahkovážne prehliadali. Slováci majú problém s alkoholom. Najmä za volantom.

Za menej ako týždeň od tejto nehody na povrch vyplávalo viac ako 5 medializovaných príbehov, v ktorých hral hlavné husle práve alkohol. Je hrozivé uvedomiť si, že za každým medializovaným prípadom sa skrýva hneď niekoľko, ktoré sa na verejnosť nedostanú.

1.10. – Vyletel z cesty, nafúkal takmer 3 promile

V sobotné októbrové popoludnie ešte nikto netušil, že sa schyľuje k jednému z najtragickejších víkendov v histórii Slovenska. Už vtedy však nebola o alkohol za volantom núdza. 30-ročný vodič Audi nezvládol riadenie v Žiline na ceste smerom na Hôrky, kde zišiel z cesty, prerazil zvodidlá a nabúral do trolejového vedenia. Výsledok dychovej skúšky predstavoval 2,83 promile. 

2.10. – 4 a pol promile pri Považskej Bystrici

Ten istý deň, akurát o približne 20 hodín skôr sa udiala dopravná nehoda v katastri mestskej časti Praznov v Považskej Bystrici. Výsledkom nehody bola zranená 32-ročná spolujazdkyňa. 41-ročný vodič sa nezranil a rovnako sa nezranili žiadni iní účastníci cestnej premávky. Za 4,56 promile však vodič čelý obvineniu z prečinu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky.

2.10. – 5 zbytočných úmrtí na Zochovej

Tragédia s Dušanom Dědečkom v hlavných úlohách je štartérom následných odhalení po celom Slovensku. Táto hrozivá situácia pripravila v nedeľu, 2. októbra o 22:15, o život 5 ľudí. Osoby, ktoré mali celý život pred sebou, sa mihnutím oka už nikdy nevrátia domov. Dôvodom bola arogantná a bezohľadná jazda s 1,69 promile alkoholu v krvi (neskôr vyplynuli dohady o možných 2 promile a podozrenie na omamné látky). Rýchlosť pritom mohla predstavovať viac ako 100 km/h v momente nárazu.

2.10. – 2,38 promile v Skalitom

Pri spätnom pohľade to vyzerá, akoby osudná nedeľa nemala konca kraja. Svojou jazdou pod vplyvom alkoholu k tomu prispel aj 34-ročný muž s okresu Čadca, ktorý sa na cesty vybral s 2,38 promile v krvi. Teda, minimálne toľko mu namerala dychová skúška v momente, kedy ho policajti zastavili v obci Skalité.

2.10. – 3,06 promile na Myjave

Neuveríte, ale ešte stále sme pri udalostiach z tragickej nedele. Na Myjave popoludní hliadka riešila nehodu, pri ktorej 60-ročný vodič nabúral do dvoch zaparkovaných áut. Nehoda sa obišla bez zranení, materiálna škoda predstavovala približne 2000 eur. Problémom bol opäť alkohol. Vodičovi namerali 3,06 promile.

4.10. – Dve promile v Humennom

Ani nie dva celé dni po tragickej nehode na Zochovej sadla za volant opitá 57-ročná žena na opačnej strane Slovenska. V Humennom ju zastavila polícia, ktorá ju podrobila dychovej skúške s výsledkom viac ako 2 promile. Paradoxom tejto situácie je, že polícia ju pôvodne zastavila, pteože si nezapla svetlá.

5.10. – Kysučan zrazil matku s deťmi na chodníku

Ďalšou tragickou medializovanou tragédiou bola nehoda 37-ročného vodiča, ktorý po požití alkoholu sadol za volant a na ceste v smere z Rakovej do Čadce nezvládol riadenie. Následne vyletel na chodník, po ktorom v tom momente išla matka s dvomi deťmi. Vďaka inštinktívnemu konaniu matka zachránila mladšie z detí pred nárazom. Vyhnúť sa vozidlu však nedokázala ani ona, ani staršia dcéra. Výsledok dychovej skúšky ukázal 1,79 promile.

6.10. – Bardejovská 3,6tka

Keď sa povie “3,6”, mnohým napadne odkaz na minisériu Černobyľ z dielne HBO. Nie však, že práve toto číslo bude popisovať promile v krvi Bardejovčana, ktorý 6. októbra nabúral do odstaveného nákladného auta. Škoda v tomto prípade bola našťastie iba majetková.

6.10. – Sekule za 3,04

Je fascinujúce uvedomiť si, že existujú vodiči, ktorí dokážu sadnúť za volant s viac ako tromi promile alkoholu v krvi. Obzvlášť, keď za životu nebezpečnú hranicu sa považujú už 4 promile. 43-ročný vodič Toyoty Hilux našťastie nespôsobil nehodu. No za mrežami si môže posedieť aj rok.

7.10. – Myšička v zákrute skončila zrážkou s chodkyňou

Bratislavčania si nevydýchnu. V piatok, 7. októbra krátko pred 17:30, zrazil 40-ročný vodič chodkyňu čakajúcu na zelenú na priechode pre chodcov. Všetko sa to stalo krátko po tom, ako sa pokúsil o myšičku v ľavotočivej zákrute a stratil kontrolu nad vozidlom. Tak to vyplýva z videa, ktoré Polícia SR zverejnila na svojom Facebooku. Výsledok skúšky na alkohol bol 1,25 promile.

7.10. – Pohádal sa, vypil si, šiel po bagetu na pumpu

Policajti z Nitry si za tento týždeň tiež užil svoje. V mestskej časti Dolné Krškany zastavili vodiča, ktorý vošiel do protismeru. Počas dychovej skúšky mu namerali 1,02 promile alkoholu. Vodič priznal, že pred jazdou vypil približne pol litra vodky, pretože sa pohádal so ženou. Motívom, prečo sadol za volant, mal byť hlad. Vraj sa vybral po bagetu na pumpu.

8.10. – Mal voziť ľudí, radšej si vypil

Bratislavská MHD čelí často neprávom predsudkom zo strany obyvateľov. V každej firme či spoločnosti sa však nájdu aj prípady, ktoré dokážu zničiť dlho budovanú dobrú povesť. Príkladom je aj 53-ročný vodič DPB, ktorému počas dopravnej kontroly namerali najprv 1,08 promile a pri opakovanej skúške nafúkal až 1,10 promile.