TEST Volkswagen Polo GTI: Jeden z posledných (+VIDEO)

1802
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Volkswagen Polo sa zatiaľ vyhýba elektrifikácii. Ba čo viac, ako jeden z mála modelov stále ponúka aj ostrú verziu. Má najobjemnejší motor, perfektný výkon a… My sa len trasieme, ako dlho sa v ponuke ešte udrží.

Volkswagen Polo ako model oslávi o dva roky päťdesiatku. Začali ho vyrábať v roku 1975 a s výnimkou štvrtej generácie sa vždy vyrábal výlučne s pohonom predných kolies. A my dnes testujeme jeho šiestu generáciu, ktorú predstavili pred takmer šiestimi rokmi. To je symbolika, čo?

Dizajnom to nehrotí

Zovňajšok Pola GTI sa nesnaží o vzrušenie za každú cenu. Pochádza z Nemecka, a tak sa drží nemeckého konzervativizmu a snaží sa presvedčiť skôr činom ako naparovaním. Jeho facelift predstavili v roku 2019. Karoséria je oproti bežnému Polu znížená o 15 milimetrov a zatiaľ čo v R-kových Volkswagenoch je športovou farbou modrá, pri GTI je to tradičná červená. Nájdete ju v svetlometoch, odeli do nej brzdové strmene, po bokoch ju vložili do štítkov GTI a nechýba ani dvojica nefalšovaných koncoviek výfukov

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Interiér stavil tiež na jednoduchosť. Od klasického Pola sa líši iba v zopár detailoch. Červené prvky sú na volante, na voliči smeru jazdy a aj samotné multimédiá či digitálny kokpit majú nádych červenej.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Športové sedačky poskytujú výrazné bočné vedenie, no nejde o žiadne tvrdé laty či pretekárske škrupiny. Sú komfortné, no v zákrutách podržia naozaj dobre. Sedenie vzadu nie je určené pre vysokých cestujúcich, no kufor 305 litrov poteší.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Dvojnásobný objem motora

Vedeli ste, že motor v tomto aute je takmer dvakrát taký výkonný ako ten v druhom najvýkonnejšom Pole v ponuke? Má 206 koní. Okrem toho má dvakrát taký objem ako motor v druhom najvýkonnejšom Pole a ide o jediný štvorvalec v ponuke. GTI má navyše výnimočný systém vstrekovania, ktorý vstrekuje palivo priamo do valcov, ale aj nepriamo do sacieho potrubia. Nechýba ani elektronicky riadený variabilný zdvih ventilov.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Športový je aj podvozok, ktorého pružiny sú o takmer 40 % tuhšie ako v bežnom Pole a nechýba ani príplatkový systém nastaviteľného podvozku. Funguje vo dvoch stupňoch. Športovom a komfortnom.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

Polo GTI je už niekoľko rokov dostupné iba so sedemstupňovou automatickou prevodovkou, s ktorou dosahuje zrýchlenie z 0 na 100 kilometrov za hodinu za 6,5 sekundy! A športové sú nielen tabuľkové hodnoty, ale aj pocit za volantom.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

(Hot)hatch podľa potreby

Ak by ste od Pola GTI čakali nekompromisnú surovosť, možno vás trochu sklame jeho kultivovaný prejav. Ak ho však plánujete používať aj na dennej báze, budete veľmi príjemne prekvapení z jeho správania v normálnom a Eco režime. Tuhosť karosérie a tlmičov je cítiť aj vtedy, no nie tak, aby vás to vyrušovalo pri komfortnej jazde. Napokon skratka GTI je odvodená od slova Touring. A to v sebe neskrýva iba výkony na pretekárskej trati.

Zdroj: Dávid Dejvo Schun
Zdroj: Dávid Dejvo Schun

My sme ale GTI na trať zobrali. Centrum bezpečnej jazdy na Slovakia ringu nám občas slúži ako testovacia trať. Polo GTI zajazdilo s naším testovacím jazdcom trať iba o pár sekúnd neskôr ako Golf R. Neznamená to samozrejme, že pocity z jazdy alebo správanie v zákrutách sú rovnaké. No o svižnosť v jazde nebude núdza.

Aby ste si toto auto kúpili, musíte mať túžbu po adrenalíne, no praktickosť zas až tak veľmi neutrpia. Popri konkurencii v podobe Fordu Fiesta ST alebo Hyundai i20N je Volkswagen Polo GTI bez váhania tým najvšestrannejším hot-hatchom v segmente.

Základná cena modelu – Volkswagen Polo Life 1,0 TSI 5MT: 18 390 € (akcia)
Základná cena testovanej verzie – Volkswagen Polo GTI DSG7: 26 890 € (akcia)
EuroNCAP: 5* (2022)
Registračná daň: 870 €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, zážihový
Valce:4
Zdvihový objem [cm3]:1984
Najvyšší výkon [kW (k)]:152 (206)
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:320 / 1500-4500
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:240
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:6,5
Spotreba - WLTP [l/100 km]:5,6
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:305
Objem nádrže [l]:40
Skutočná hmotnosť [kg]:1394
Dĺžka [mm]:4074
Šírka [mm]:1751
Výška [mm]:1431
Rázvor [mm]:2549