TEST: Volkswagen Arteon Shooting Brake | Emočný kompas

1860
Zdroj: Redakcia

Nikdy som nehľadel na modely značky Volkswagen s túžbou alebo akýmkoľvek zápalom. Skôr som sa na ne pozeral ako na skvele ušitý oblek, ktorý mi sadol ani uliaty. Pre auto ako produkt je to fantastická vlastnosť, lebo podobne ako skvelý oblek vás na rozdiel od nejakých módnych tenisiek neunudí po dvoch týždňoch nosenia. Potom prišiel Volkswagen Arteon Shooting Brake…

Aj napriek tomu, že vo mne modely tejto značky nezapaľujú oheň, na konci týždňa sa mi ako novinárovi vracajú najťažšie. Práve kvôli tomu, že tieto “ľudové vozidlá” ma v priebehu siedmich spoločných dní nedokážu prakticky nijak vytočiť. Volkswagen Arteon Shooting Brake bol však iný.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Arteon ako model poznáme už niekoľko rokov a myslím si, že malý facelift a oživenie modelového radu už bolo aj celkom na mieste.

Aktívny životný chic

Kombíky sa mi vždy spájali s ľuďmi, ktorí jednoducho neobsedia doma na zadku. Arteon Shooting Brake v čiernej farbe je vhodný pre človeka, ktorý si nedokázal vybrať medzi Arteonom a Passatom Variant. A presne v tomto aute našiel rozuzlenie svojej dilemy aj s peknou svietiacou lištou na prednej maske.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Nejako príliš veľa nemusíte uvažovať ani nad tým, kam dáte bicykle, pretože na tieto všetky veci existujú truhly a nosiče. Úprimne, ak sa máme baviť o elegantnom aute, ktoré disponuje úžitkovou hodnotou štýlom, akým jej rozumejú dnešní pohodlní ľudia, Arteon Shooting Brake je hádam tým najelegantnejším na svete.

Zlatý štandard

Určite neberte slovko “úžitkový” ako niečo, čím je Arteon definovaný. To som si len tak uletel. Z palubnej dosky síce po facelifte zmizli hodinky a fyzické ovládače klimatizácie, no zostala na nej svätá trojica materiálov. Výbava Elegance disponuje dreveným dekorom, kovovými lištami a palubnou doskou čalúnenou v koži. Spolu s legendárnou ergonómiou, ktorou je značka známa, nie je príliš kde hľadať chyby.

Nechýba vám niečo? Arteon totiž stratil svoje štýlové hodinky.
Zdroj: Redakcia

Nový volant má hrubšiu a kapacitnú obruč. Auto teda podľa dotyku vašej dlane vie, že ste zodpovedný a volant držíte. Čo mi však podobne ako dotyková klimatizácia nebolo úplne po chuti, boli tlačidlá na volante, vytvorené zo spoločných modulov. Síce disponujú navigačnými drážkami, no stalo sa, že mi k nim padol zrak od vozovky. Plus, po stlačení tlačidla sa hýbe celý modul a toto ovládanie mi prišlo nepresné.

Diaľničný expres

Pohodlie pri jazde je vynikajúce, a keď sa už bavíme o takto výkonnom aute, musím povedať, že schopnosti podvozka sú brilantné. Ide z neho pocit, že pri prejazdoch zákrutami je auto orientované mierne na prednú nápravu. Pohon 4MOTION však v extrémnych situáciách zasahuje a aj vďaka nemu môžem povedať, že Arteon jazdí ako po koľajniciach, tak aj v zlých cestných podmienkach.

Motor 2.0 TSI je ovečka vo vlčom rúchu. Nič sa nedeje, pokiaľ nestlačíte plynový pedál za polovicu chodu. V skratke? Ťahá jak besný!
Zdroj: Redakcia

2-litrový benzínový štvorvalec s pomerne absurdným výkonom 206 kW/280 koní je doslova elegantným barbarom. Oneskorenie reakcií na plynový pedál viete vyriešiť voľbou režimu “S” na páke prevodovky, čiže to už nie je témou dňa. Motor má identický krútiaci moment  400 Nm, a to ako najsilnejší 200-koňový diesel z ponuky. Ponúkne ho však až od 2 000 ot./min., čo je na výkonný benzínový motor aj tak vynikajúce.

Prevodovka DSG si na rozdiel od slabších benzínových motorizácií s týmto dvojlitrom rozumie na jedinú slabiku
Zdroj: Redakcia

Spotreba je ale vyššia. V meste si motor vypýta cirka 8 litrov, na diaľnici 9, no mimo mesta vie jazdiť aj za 6,5 litra. Osobne, mať na kúpu takéhoto auta vek a dostatočnú sériu dôvodov, asi sa pozerám po menej výkonnom variante a rozrátavam si splátkový kalendár. Arteon Shooting Brake ma doslova očaril, no aj napriek tomu som ho vracal s ťažkým srdcom. A túto kombináciu emócií zažívam pri Volkswagenoch zriedka. Mením sa teda ja alebo Volkswageny?

Základná cena modelu – Volkswagen Arteon Shooting Brake 1.5 TSI: 35 210 €
Základná cena testovanej verzie – Volkswagen Arteon Shooting Brake Elegance 2.0 TSI DSG 4MOTION: 48 530 €
Euro NCAP: 5 hviezd/2017
Záruka: 2 roky/bez obmedzenia km
Registračná daň: 2047 €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, zážihový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1984
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:206(280)
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:400/2000-4900
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:250
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:5,5
Spotreba - mesto/mimo/kombi [l/100 km]:9,3-5,9-7,1
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:565
Objem nádrže [l]:65
Pohotovostná hmotnosť [kg]:1738
Rozmer pneumatík:245/45 R18
Dĺžka [mm]:4866
Šírka [mm]:1871
Výška [mm]:1438
Rázvor [mm]:2835
Mrkni naše nové video: