Tesla Model Y bude vyrábaná v čínskej metropole a má ísť o najžiadanejší model značky

586
Zdroj: Yahoo News Singapore

Americký výrobca elektromobilov v utorok oznámil, že začal s výrobou nového, elektrického SUV modelu Tesla Model Y vo svojej továrni v Šanghaji, ktorá je prvou zahraničnou továrňou automobilky.

Elektro-automobilka zverejnila správu o spustení výroby modelu Tesla Model Y týždeň po tom, ako začala na čínsky trh dodávať sedan Model 3 vyrobený v tejto továrni, ktorú postavila a uviedla do prevádzky len za 357 dní.

Zdroj: Tesla
Zdroj: Tesla

To je rekord zahraničných automobiliek v Číne. Prvú „várku“ sedanov odovzdala Tesla svojim zamestnancom. V utorok dodala Tesla Modely 3 vyrobené v Číne prvým desiatim zákazníkom v tejto krajine.

Veľký krok

„Dnes usporadúvame slávnostnú ceremóniu pri príležitosti spustenia programu výroby Modelu Y,“ povedal na slávnostnom ceremoniáli Ču Č‘-sung, hlavný predstaviteľ vlády v Šanghaji.

Zdroj: Tesla
Zdroj: Tesla

Na ceremónii sa zúčastnili aj šéf Tesly Elon Musk a ďalší vládni úradníci. Musk uviedol, že „očakáva väčší dopyt po Modeli Y ako pravdepodobne po všetkých ostatných vozidlách Tesly dohromady.”

Gigatováreň

Výstavba prvého závodu Tesly mimo USA sa začala v januári 2019 a výroba sa začala v októbri. Počiatočná výrobná kapacita továrne je 150.000 sedanov Model 3 a jej cieľom je zvýšiť ju v prvej fáze na 250.000 vozidiel ročne vrátane Modelu Y. Tesla predstavila Model Y v marci 2019 a v októbri uviedla, že výroba elektrického kompaktného SUV v závode Fremont sa začala v predstihu.

Zdroj: Electrek
Zdroj: Electrek

Automobilka v prípade Modelu Y očakáva vyššie marže ako pri Modeli 3, pričom výrobné náklady sú približne rovnaké. Webová stránka spoločnosti Tesla v Číne odhaduje počiatočnú cenu Modelu Y na úrovni 444.000 jüanov (56.887,34 eura). Maloobchodnú cenu oznámi neskôr. Cena Modelov 3 vyrobených v Číne sa bez dotácií začína na úrovni 355.800 CNY.

(1 EUR = 7,8049 CNY)