Vysoké ceny palív: Nemecko znižuje dane, klesnú až o 30 centov

5786

Ceny nafty a benzínu prevyšujúce dve eurá za liter sú na západe už niekoľkotýždňovým problémom. V Nemecku ich úrady znížia nižším daňovým zaťažením.

V Taliansku je cenový rozdiel extrémny. Fotené 11.3.2022.
Zdroj: Nikola Ozaniaková

Krátko po ruskom útoku na Ukrajinu sa ceny na svetových energetických trhoch začali správať nevyspytateľne. Narástli ceny plynu a ropy, čo sa okamžite premietlo aj do rastu cien pohonných hmôt. Nafta aj benzín sa už pred dvomi týždňami v niektorých západoeurópskych krajinách nachádzali vysoko nad hranicou dvoch eur za liter.

Konkurencia ruskej rope? Porsche spustí výrobu syntetického benzínu aj nafty

Až doteraz bolo len málo krajín, ktoré proti tomuto trendu bojovali. Poľsko znížilo DPH na palivá a Maďarsko priviedlo zastropovaním cien do krachu viacerých prevádzkovateľov menších čerpacích staníc a na mnohých miestach paralyzovalo možnosti tankovať. Teraz sa ku krajinám, ktoré prijali opatrenia, pridáva aj dôležitý európsky hráč – Nemecko.

Nafta v krajinách EÚ drahšia ako benzín! Dôvod je prozaický

Zníženie dane z energií na tri mesiace. Tak znie recept z Berlína. Vo výsledku klesnú ceny benzínu až o 30 centov za liter a cena litra nafty sa zníži o 14 centov. Týmto balíčkom opatrení by sa mali znížiť aj energetické náklady domácností. Informuje nemecký portál Tagesschau.

Palivo je drahé? Prinášame vám 15 tipov, ako jazdiť čo najefektívnejšie