Subaru: Prvý Plug-In Hybrid vzíde z japonskej spolupráce

293

Subaru dobehli trendy a aj automobilka s jednou z najvernejších zákazníckych základní prichádza s prvým hybridom do zásuvky. K elektrifikácii prispela Toyota.

Automobilka Subaru oznámila príchod svojho prvého Plug-In hybridného modelu. Prvý model, s možnosťou nabíjania zo zásuvky bude pochopiteľne crossover Crosstrek, ktorý poznáme v Európe ako XV. Keďže je Subaru v USA omnoho úspešnejšie než v Európe, novinka sa ukáže na trhu s väčšou pravdepodobnosťou úspechu.

Subaru + Toyota = Toyobaru

Vyššie spomenutú slovnú hračku (Toyobaru) sme zachytili už pred pár rokmi. Dve automobilky si vyskúšali spoluprácu na modeloch GT86/BRZ, ktorá nebola evidentne až tak neúspešná, keďže na modelovom rade naďalej zaznamenávame zmeny, drobné úpravy a dokonca aj plánovaný nový motor.

Tento krát sa nezamerali na nadšencov, ale…“ekonadšencov“. Za účelom uniknutia masívnym výdavkom na vývoj nového plug-in hybridného systému, pristúpilo Subaru na dohodu s Toyotou. Známe hybridné ústrojenstvo od Toyoty bolo následne upravené pre prácu so známymi plochými štvorvalcami od Subaru. Crosstrek a XV sa v hybridnej podobe predáva, no ide o takzvané „uzavreté“ hybridy.

Majstrovská skladačka

Zaujímavosťou je, že Subaru dokáže spojiť svoj plochý štvorvalcový motor s hybridným systémom od Toyoty veľmi jednoducho. Údajne ho stačí prakticky „len“ namontovať a systém beží bez závažnejšieho ladenia. V Severnej Amerike začne predaj modelu Crosstrek Hybrid smerom ku koncu aktuálneho roka.

Novinka bude mať drobné štylistické úpravy, ktoré majú „bežný“ model odlíšiť od hybridu. Očakávame však bežnú plejádu „ekologický“ symbolov, v podobe upravenej mriežky chladiča, nových diskov kolies či slovíčok „hybrid“ na paneloch okolo auta. „Plug-in hybridný model plánujeme predávať len na trhu v USA. V rámci automobilky zatiaľ nebol potvrdený vstup na európsky trh“, tvrdí nemenovaný hovorca automobilky. Je však možné, že už v priebehu začiatku roka 2019 budú veci inak.