Spirit of v Ecstasy v novom aerodynamickejšom šate

928
Zdroj: Rolls Royce

Už 6. februára 1911 bolo automobilke Rolls Royce uznané právo duševného vlastníctva na kultový znak Spirit of Ecstasy. Presne 111 rokov od tejto udalosti prichádza Rolls Royce som zmenou kvôli zlepšeniu aerodynamiky pripravovaných vozidiel.

Zdroj: Rolls Royce
Zdroj: Rolls Royce

Originál bol navrhnutý Charlesom Sykesom, ktorý dokonca Spirit of Ecstasy vlastnoručne vyrábal a leštildo roku 1939. V priebehu rokov sa jej veľkosť viackrát menila. Originál mal na výšku až 17,5 centimetra a v priebehu rokov sa tento znak zmenšil na 9,5 centimetra. Táto predposledná evolúcia sa bude naďalej pýšiť na kapotách aktuálne predávaných modelov, ktorými sú Cullinan, Phantom, Ghost, Dawn a Wraith.

Zdroj: Rolls Royce
Zdroj: Rolls Royce

Novinka prichádza s výškou 82,73 milimetra. Hlavným dôvodom ostatnej zmeny je zlepšenie obtekania vzduchu, a teda zvýšenie efektivity nadchádzajúcich elektrických modelov, z ktorých prvým predstaveným bude model Spectre. Zmeny pozostávajú zo zmieneného zmenšenia a natiahnutia šiat (častokrát nesprávne označovaných ako krídla) smerom k čelnému sklu. Poviete si, že zmeniť takýto detail nemôže byť až tak náročné, automobilka Rolls Royce mu ale venovala až 830 hodín práce, ktoré zahŕňali dizajnovanie, či napríklad testovanie vo veternom tuneli. Výsledkom je koeficient odporu vzduchu s hodnotou 0,26. 

Zdroj: Rolls Royce
Zdroj: Rolls Royce