Rolls-Royce Spectre: Elektrický lietajúci koberec na Moste Apollo!

385

Pre luxusnú automobilku ide o prelomový model – má byť obrazom začiatku úplne novej éry. Pýtate sa akej? Elektrickej! Rolls-Royce Spectre je naozaj prvý elektromobil z dielne britského výrobcu, ktorý navyše prešiel mimoriadne náročným testovaním, veď prototypy najazdili viac ako 2,5 milióna kilometrov.

Značka Rolls-Royce týmto krokom vlastne nastolila precedens a vytvorila novú triedu áut, Spectre je ultraluxsné elektrické superkupé. Výrobca hovorí o spojení elegancie a inovatívnych technických riešení, no nás viac zaujala najširšia mriežka masky chladiča, aká bola kedy na vozidle značky Rolls-Royce použitá.

 

Luxus je o detailoch 

Model Spectre ponúka posádke útočisko v bezkonkurenčnom luxuse, spracovanie interiéru má byť inšpirované nadčasovým tajomnom nočnej oblohy. Tak napríklad podsvietené obklady dverí tvorí spolu 4 796 jemne svietiacich hviezdičiek.

Rolls-Royce Spectre bol od počiatku navrhovaný pre elektrický pohon. Premysleným použitím dielcov z hliníka lisovaného pri vysokých teplotách a zapracovaním akumulátora ako nosnej časti šasi sa konštruktérom podarilo dosiahnuť o 30 percent vyššiu tuhosť karosérie než pri akomkoľvek inom doterajšom modeli značky.

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku 

Jazda ako na lietajúcom koberci je pri modeli Spectre výsledkom náročného testovacieho a vývojového programu. Len doladením priebehu regeneratívneho brzdenia strávili vývojári viac ako 1 500 hodín. 

Počas testovania na Azúrovom pobreží vo Francúzsku sa doladila charakteristika špičkového odpruženia Planar, ktorý tvorí množstvo systémov s precízne definovanými reakciami na podnety vodiča a stav vozovky. Toto všetko spolu funguje len vďaka najnovším softvérovým a hardvérovým riešeniam.

Rolls-Royce Spectre, vitaj na Slovensku!