Čína si ide svoje, toto je konkurent pre Rolls-Royce!

916

Na autosalóne v Pekingu zažil premiéru luxusný čínsky sedan, ktorý má namierené poriadne vysoko! Vyrába ho automobilka Hongqi a názov modelu Guoya sa skladá z dvoch slov – Guo (národ) a ya (elegancia). Novinka prekypuje noblesou a pod kapotou ukrýva poriadne veľkoobjemové motory. 

Už z fotografií je jasné, že Hongqi Guoya nie je žiadny drobček. Sedan meria na dĺžku 5,4 metra, na šírku má takmer dva metre, karoséria je 1,5 metra vysoká a rázvor osí náprav konštruktéri natiahli na 3,3 metra. Všimnúť si môžete, že chrómová mriežka chladiča pokrýva takmer celú plochu prednej masky. Zaujímavé je, že predné svetlá sú digitálne a dokážu na vozovku premietať rôzne symboly.

Inšpirácia minulosťou

Vzhľad zadnej časti je síce o niečo konzervatívnejší, no samotný výrobca hovorí, že sa inšpiroval architektúrou historických čínskych palácov. Dvojfarebná karoséria, 20-palcové disky kolies či elegantná silueta robia z tohto auta skutočný prezidentský špeciál. Mimochodom, všimli ste si sošku na kapote?

Interiér zaujme svojim horizontálnym členením aj dvojicou rozmerných obrazoviek. Z pohľadu materiálov kombinuje kožu s drevom a kovovými doplnkami. Multifunkčný volant opticky pripomína luxusné sedany zo 60-tych rokov. Pasažieri na zadných sedadlách majú vlastné obrazovky, pričom samotné sedadlá sú vyhrievané, ventilované a disponujú masážnymi funkciami.

Keď už, tak poriadne!

Dôkazom toho, že Hongqi Guoya má skutočne snahu zaujať solventnú klientelu sú aj pohonné jednotky. Trojlitrový benzínový šesťvalec s výkonom 290 kW (388 k) je totižto iba základ. Tí náročnejší môžu siahnuť rovno po štvorlitrovom osemvalci s výkonom 360 kW (485 k). Za zmienku určite stojí, že oba pohonné jednotky sú plug-in hybridy.

Čo myslíte, za koľko sa Hongqi Guoya bude predávať? 150-tisíc eur? 200-tisíc? Pol milióna? Zatiaľ nevieme, cenu totiž výrobca na autosalóne v Pekingu neprezradil. A tiež si netrúfame odhadnúť, či táto zaujímavá novinka má šancu zaujať bohatých Európanov.