Slováci postavili vodíkový superšport! Bez srandy, Matador MH2 vyzerá fantasticky

3504
Zdroj: Matador

Prototyp športového automobilu Matador MH2 bol len pred pár chvíľami predstavený na medzinárodnom veľtrhu EXPO v Dubaji. Na vývoji vozidla sa podieľala Technická univerzita v Košiciach, pričom vzniklo podľa dizajnu Branislava Maukša. Podrobnosti o pohone nie sú zatiaľ známe.

Vieme len, že auto bude poháňané pomocou palivových článkov, takže pôjde o elektromobil s iným, ako batériovým zdrojom energie. Čo do počtu elektromotorov, mali by tu byť štyri.

Zdroj: Matador
Zdroj: Matador

Inovatívny, no celkom tajný

Samotný vodík je potom skladovaný v dvojplášťových tlakových nádobách, ktoré sú vyplnené unikátnymi metalhydridovými zliatinami vyvinutými na Strojníckej fakulte TUKE.

Matador však jedným dychom dodáva, že v prípade potreby by malo byť možné do tohto vozidla implementovať aj iné formy pohonu. Čo je však skutočne zaujímavé, je aerodynamický odpor tohto konceptu, ktorý by sa mal rovnať hodnote 0,2 Cd – to je rovné najaerodynamickejšiemu sériovo vyrábanému vozidlu na svete, Mercedesu-Benz EQS.

Ale to sú len prkotiny. Podstatné je, že fotečku už si s novým slovenským vozidlom spravil aj minister hospodárstva, Richard Sulík!

Mrkni naše nové video: