Rolls-Royce Cullinan: Horár milionár

140

Rolls-Royce Cullinan je dôkazom toho, že peniaze dokážu všetko. Napríklad aj ohnúť chrbát najrešpektovanejšej luxusnej značke sveta, ktorá na želanie svojich zákazníkov odpovedala absolútne suverénnym „ÁNO“.

Bolo mi povedané, že pokiaľ použijem v tomto článku označenie SUV, dostanem po prstoch. Rolls-Royce Cullinan je označovaný samotnou značkou ako „high bodied car“ alebo „high riding vehicle“. Vo voľnom preklade to znamená, že sa ani len omylom nechce zaraďovať do ošiaľu okolo SUV-čiek (AU!), ktorých na cestách v posledných rokoch pribudli milióny.

Svet sa zmenil?

Nie, nezmenil sa ani trochu. Bohatí majú aj naďalej radi veľké autá, Rolls-Royce chce byť na vrchole potravinového reťazca automobilovej ríše a svoje chúťky a smerovanie značky diktujú zákazníci. Nič nové sa neudialo. Tlačová správa je plná slovíčok „Effortless, Everywhere“. Znamená to len jediné a konkrétne, že pocity z vozidla Rolls-Royce prenáša značka prvý krát aj mimo cesty.

Nový model dostal svoje meno po diamante, ktorý sa nachádza v kolekcii britských kráľovských šperkov. Bol testovaný po celom svete do absolútneho zničenia a značka uvádza, že svoju typickú jazdu podobnú letu na zázračnom koberci, prenáša prvý krát aj mimo spevnené cesty. Ide taktiež o najpraktickejší Rolls-Royce všetkých čias.

Bez kompromisov

S touto vetou sa už roky zaobchádza bez akéhokoľvek rešpektu. V prípade Rolls-Royce Cullinan je však podobné vyhlásenie absolútne na mieste. Nový model stojí na platforme „Architecture of Luxury“, ktorú dostal ako druhý, po novom Rolls-Royce Phantom VIII. Ide o hliníkovú konštrukciu, čo je pri hmotnosti cez 2,5 tony bláznivý fakt. Je to taktiež prvý Rolls, ktorý disponuje pohonom všetkých štyroch kolies.

Pod obrovskou prednou kapotou nájdete 6,75 litrový motor V12 s dvojicou turbodúchadiel. Výkon 420 kW/563 koní a krútiaci moment 850Nm pri šialene nízkych 1600 ot./min. zaručujú akýkoľvek pohyb auta absolútne bez námahy. Akcelerácia na 100 km/h je pre Rolls-Royce príliš vulgárny údaj. Bez problémov však dosiahne na obmedzovač rýchlosti pri 250 km/h. Pri hmotnosti 2660 kg je to neuveriteľný údaj.

Katalógová spotreba je pri tom na úrovni pochopiteľných 15l/100km. Cullinan je dlhý vyše 5 metrov (5341 mm) a široký 2164 milimetrov. Kufor má objem 600 litrov, no je plný hračiek a vychytávok, pri ktorých môžu milionári vytrieskať všetky svoje koncoročné bonusy. Dokonca prišlo aj na to, aby si Rolls-Royce mierne kopol do etalónu luxusných SUV, Range Roveru Vogue. Cullinan totiž ponúka väčšiu dĺžku kufra so zloženými sedadlami, ako najväčšie SUV od Land Roveru s predĺženým rázvorom kolies.