Piatoček: Moderný Fiat 126 „Maluch“ by podľa nás postavil Fiat na nohy. Nemyslíte?

3621

Len včera sme uviedli minimálne štyri dôvody, prečo je retro trend skazou dizajnérskeho sveta a už dnes sa rozplývame nad návrhmi talianskeho dizajnérskeho štúdia MA-DE. To nám neprinieslo nič menšie, ako modenú reinkarnáciu populárneej poľskej Fiatky, ktorú skrátka potrebujeme vidieť na cestách!

BEV (Batériové elektrické vozidlá) ponúkajú možnosť renesancie aj takým automobilkám, ktoré doteraz mohli o nových začiatkoch pomaly len snívať.

Zdroj: MA-DE Studio

Iste, vyrobiť úplne novú platformu pre elektromobil je veľmi nákladná vec, každopádne adaptovať takýto podvozok na širokú škálu iných prevedení by malo byť jednoduchšie.

Zdroj: MA-DE Studio

Fiat pred nedávnom predstavil zbrusu novú päťstovku, ktorá však príde na trh výhradne ako elektromobil s úplne novou platformou a celkom ambicióznou cenovkou. Jeho podvozok ponúkne približne o 20 centimetrov dlhší rázvor, čo pravdepodobne nedalo spať grafikom zo štúdia MA-DE.

Zdroj: MA-DE Studio

Tí vzali recept, ktorý pred vyše desaťročím zachránil automobilku Fiat z takmer istého krachu a aplikovali ho na hranatejšieho a u nás oveľa známejšieho nástupcu legendárnej päťstovky, Malucha.

Zdroj: MA-DE Studio

Fiat 126 „Maluch“ sa svetu predstavil v roku 1972 na Turínskom autosalóne a vyrobilo sa ho vyše štyroch miliónov kusov, prevažne vďaka licenčnej výrobe v Poľsku. Jeho výroba trvala dlhých 28 rokov, posledné kusy vyšli z továrne až v roku 2000. Fakt, nekecáme!

Zdroj: MA-DE Studio

V štúdiu MA-DE zobrali jeho známu siluetu a aplikovali ju úplne novým spôsobom ako moderný, šik a štýlový elektromobil. A obávame sa, že sme z toho celkom paf. Ako občania krajiny bývalého východného bloku snáď ani nemáme na výber, že.

Jediné, na čo sa zmôžeme, je len pár teplých slov na záver: No tak, Fiat. Vyrob to pre nás. Možno ťa to vyženie z hrobárskej lopaty podobne, ako päťstovka v roku 2007.

NEPREHLIADNITE: