Park Assist už aj vo Volkswagene Crafter

399
Volkswagen Crafter Park Assist
Zdroj: VW

Skúšali ste už niekedy paralelne zaparkovať s dodávkou? Bežným vodičom osobných áut, ktorí denne parkujú so svojím autom pozdĺžne, sa to po pár pokusoch podarí. No snáď okrem kuriérov, sa to málokomu podarí na prvýkrát. Kuriérov pokladám do jedinečnej skupiny, pretože tí dokážu tú obrovskú dodávku strčiť skutočne všade. Ale čo my ostatní?

Muž verzus stroj

Nám našťastie prajú technológie. Volkswagen svojho vypracovaného parkovacieho asistenta po novom totiž zabudoval i do veľkého Crafteru. A aby nám ukázal, že asistent je vyladený, VW pripravil menší test. Pred pozdĺžne zaparkovanie postavil muža (reprezentujúceho kuriérov) – profesionálneho kaskadérskeho pilota Alastaira Moffatta a samotný stroj – Park Assist v šedom Crafteri.

Volkswagen Crafter Park Assist
Zdroj: VW
Zdroj: VW

Obidvaja účastníci mali za úlohu zaparkovať Volkswagen Crafter dlhý 5,9 metra do parkovacieho miesta veľkého 7,5 metra. Moffatt však dostal za úlohu dodávku zaparkovať trochu neštandardným spôsobom, a to otočkou s pomocou ručnej brzdy. Ako prvá test absolvovala technika. Či je priestor označený kartónovými krabicami dostatočne veľký, si Park Assist zmeral svojimi ultra presnými ultrazvukovými senzormi v predom nárazníku. Akonáhle asistent schválil dostatočnú medzeru, Moffatt mohol zaradiť spiatočku. O presné zatáčanie na miesto sa postaral asistent sám. Vodič sa nemusel volantu ani dotknúť, ovládal iba pedále, brzdu, spojku a akcelerátor. Už prvý pokus bol na 100% úspešný. Park Assist to dokázal za pomerne krátky čas s maximálnou presnosťou.

Volkswagen Crafter Park Assist
Zdroj: VW
Zdroj: VW

Na prvý pokus?

Po tom, čo technológia ukázala svoju šikovnosť, Moffatt prevzal plnú kontrolu nad Crafterom. Do toho istého vyznačeného priestoru zaparkoval dodávku ukážkovým kaskadérskym kúskom. Aj keď musíme priznať, že sa mu to podarilo až na druhý pokus. Pri prvom zadok auta akosi preletel bližšie okolo krabíc, čím vytvoril vzduchovú vlnu, ktorá následne zhodila dva rady kartónov. Alastairovi sa ale veľmi páčilo manévrovanie s dodávkou: „Skutočne som bol veľmi ohromený tým, aký mrštný dokáže Volkswagen Crafter byť. Otočka na ručnej brzde s takým veľkým autom nikdy nie je jednoduchá.“ Aj keď sa Alastair snažil predviesť manéver čo najlepšie, jeho súper bol neomylný a vždy presný.

Volkswagen Crafter Park Assist
Zdroj: VW
Zdroj: VW

Týmto systémom chce Volkswagen uľahčiť majiteľom vlastníctvo i takého auta ako je Crafter. „Chceme pomôcť našim zákazníkom s bezpečnejším a presnejším parkovaním ich dodávky, pričom nebudú mať toľko stresu a, dokonca, môžu sa tak vyhnúť i pokutám za nesprávne parkovanie,“ uviedla riaditeľka marketingu značky Sarah Cox. Takže to znamená, že odteraz dokážeme všetci parkovať ako kuriéri? Bohužiaľ nie, ich majstrovstvo aj s pomocou najlepších technológií ostáva nedotknuté.