Opel predstaví na frankfurtskom autosalóne celkovo 4 novinky

357

Svojimi premiérami na tohtoročnom medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom, Opel demonštruje, že automobilová budúcnosť je šetrná k životnému prostrediu a mnohotvárna. Na frankfurtskom autosalóne budú mať svetovú premiéru hneď štyri novinky.

Nemecká automobilka pôsobiaca „pod dáždnikom“ francúzskeho automobilového koncernu PSA si na nadchádzajúci frankfurtský autosalón prinesie celkovo štvoricu noviniek.

Vlaňajší frankfurtský stánok značky bol veľkolepý

Premiéru si odbijú modely celkovo zo štyroch rôznych segmentov a dvojica z nich sa ukáže v úplne novej podobe po medzigeneračnej výmene.

Corsa po prvý raz „v elektrike“

Nový Opel Corsa s dĺžkou 4,06 metra je modernejší, dynamickejší a efektívnejší ako všetci jeho predchodcovia. Prichádza so zvlášť úspornými benzínovými a naftovými motormi, pokrývajúcimi výkonové pásmo od 55kW/75 k do 96kW/130 k.

Šiesta generácia bestsellera je po prvý raz k dispozícii aj v plne elektrickej verzii Corsa-e s výkonom 100kW/136 k, ktorej batéria s kapacitou 50kWh umožňuje dojazd do 330 kilometrov podľa WLTP. Priaznivá spotreba paliva a agilná jazdná dynamika je charakteristická pre všetky motory a Corsa-e k tomu pridáva nulové lokálne emisie.

So športovým dizajnom korešponduje znížená hmotnosť – najľahšia Corsa má pohotovostnú hmotnosť pod hranicou 1000 kilogramov – a nízka poloha sedadla vodiča nad cestou. Na vysokej úrovni sú aj prvky aktívnej a pasívnej bezpečnosti.

Opel v novom modelovom rade Corsa ponúka technológie a asistenčné systémy z vyšších automobilových tried. Skutočnú technickú lahôdku predstavujú adaptívne neoslňujúce reflektory IntelliLux LED® matrix, ktoré Opel ako prvý výrobca ponúka v segmente malých automobilov.

Nový Opel Grandland X Hybrid4

Okrem nového modelu Corsa-e je ďalším produktom ofenzívy elektrifikácie značky Opel Grandland X s najmodernejšou technológiou plug-in hybrid a pohonom všetkých kolies. Pohonný agregát modelu Grandland X Hybrid4 tvorí turbodúchadlom prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,6 litra s priamym vstrekovaním paliva a výkonom 147kW/200 k.

Spaľovací motor bol špeciálne adaptovaný pre hybridný pohon. Okrem toho hybridné pohonné ústrojenstvo tvoria dva elektromotory s výkonom 80kW/109 k a lítiovo-iónová akumulátorová batéria s kapacitou 13,2kWh. Jeden elektromotor je umiestnený vpredu a spriahnutý s 8-stupňovou automatickou prevodovkou. Druhý elektromotor je spolu s invertorom a diferenciálom integrovaný do modulu elektricky poháňanej zadnej nápravy, ktorá podľa potreby vytvára pohon všetkých kolies.

Opel Grandland X Hybrid4 poskytuje štyri jazdné režimy – elektrický, hybridný, AWD a Sport – ktoré umožňujú vodičovi prispôsobiť charakteristiku vozidla svojim preferenciám alebo špecifickým jazdným podmienkam. Pri hybridnom režime pohonné ústrojenstvo automaticky volí najefektívnejšiu metódu pohonu.

Elektrický režim umožňuje jazdu bez emisií – napríklad v mestskom centre – pri dojazde až 52 kilometrov podľa metodiky WLTP2 (65 km podľa NEDC3). Pri režime AWD sa aktivuje elektrifikovaná zadná náprava pre dosiahnutie maximálnej trakcie na všetkých druhoch povrchov. Pre ďalšie zvýšenie efektivity pohonu má Grandland X Hybrid4 rekuperačnú brzdovú sústavu, ktorá premieňa pohybovú energiu vozidla pri spomaľovaní na elektrickú a dobíja batériu.

Najefektívnejší Opel Astra všetkých čias

Najmodernejšie benzínové a naftové motory zabezpečujú vitálne jazdné vlastnosti v kombinácii s vysokým jazdným komfortom a nízkou hladinou hlučnosti. Protibežný vyvažovací hriadeľ v bloku motora kompenzuje vibrácie. Kompaktné trojvalcové turbodúchadlom prepĺňané benzínové motory sú na výber s objemom 1,2 a 1,4 litra.

S výkonovým rozpätím od 81kW/110 k do 107kW/145 k a maximálnym krútiacim momentom od 195 do 236 Nm poskytujú perfektnú rovnováhu medzi výkonnosťou a efektivitou. Základný motor je štandardne vybavený 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. K nízkej spotrebe paliva a vysokému komfortu prispieva aj nová automatická prevodovka s plynulou zmenou prevodového pomeru (CVT) a 9-stupňová automatická prevodovka.

Nový Opel Zafira Life

Už 20 rokov sa atraktívne, flexibilné a praktické vany volajú Zafira. Toto krédo bude pokračovať od frankfurtského autosalónu 2019 modelom Opel Zafira Life. Zafira štvrtej generácie je na výber v troch dĺžkach karosérie – 4,60 metra dlhá verzia „Small“, „Medium“s dĺžkou 4,95 m a „Large“ dlhá 5,30 m – z ktorých každá môže mať v kabíne až 9 sedadiel.

Väčšina verzií priestranného vanu má menšiu výšku ako 1,90 m a preto môže bez problémov využívať typické podzemné garáže. To je zvlášť dôležitá vlastnosť pre použitie na rozvoz hotelových hostí, ale aj pre zákazníkov, ktorí potrebujú bez obmedzení parkovať v silno frekventovaných mestských oblastiach.

Nový van sa vyznačuje malým priemerom otáčania a vysokou obratnosťou. Bočné posuvné dvere na obidvoch stranách, umožňujúce prístup do zadnej časti kabíny, sa otvárajú elektricky (za príplatok) pomocou senzoru snímajúceho pohyb nohy pod vozidlom – čo je unikátny komfortný prvok v tomto segmente trhu.

Zafira Life má už aj vo verzii „S“ maximálny objem batožinového priestoru 3600 litrov, pri najdlhšej verzii „L“ je to až 4900 litrov. Komfort zvyšuje konfigurácia s ôsmimi sedadlami. Najluxusnejšia verzia vybavenia „Lounge“ je k dispozícii s pohyblivým stolíkom, veľkým miestom na nohy a sedadlami vzadu širokými 48 cm.