Od Megane Scenic po Scenic E-Tech Electric, pät generacií zrodených v Douai

446

Piata generácia modelu Scenic E-Tech Electric, sa vyrába vo francúzskom Douai, kde sa v roku 1996 zrodila.

Franck Lucas, vedúci jednotky v závode, je ideálnou osobou na rozprávanie o vývoji ikonického modelu Scenic a o inováciách v závode. S 41 rokmi skúseností v tomto závode, bol súčasťou výroby každej generácie Scenicu a pozoroval technologický pokrok a zlepšenia pracovných metód. Nechajme Francka podeliť sa o príbeh jednej z vlajkových lodí francúzskeho priemyslu – Renault.

V roku 1982 začínal Franck Lucas v závode v Douai ako montážny operátor pre Renault 11. Postupne prešiel niekoľkými pozíciami až po príchod modelu Megane. V roku 1996 bol uvedený na trh model “Megane Scenic”, prvý kompaktný MPV v Európe, čo bolo vyvrcholenie práce na koncepcii z roku 1991 s názvom S.C.E.N.I.C. (Safety Concept Embodied in a New Innovative Car). Prvá generácia modelu Scenic predala takmer 2,8 milióna kusov a získala ocenenie “Európske auto roka” v roku 1997, ktoré zopakoval aj model Scenic E-Tech electric v roku 2024.

Franck si živo pamätá na svoje začiatky s dielmi Scenicu, hlavne dverami, a uvedomil si, že s týmto novým modelom urobilo Renault veľký krok vpred. Pracovisko v Douai muselo ísť vpred, preto boli implementované nové roboty a prepracované prevádzkové metódy, zvlášť v ergonómii pracoviska, aby sa zlepšila voľnosť pohybu. 

Pri príchode druhej generácie Scenicu v roku 2003 sa objavili ďalšie zlepšenia, vrátane poloautomatizácie inštalácie kabíny. Tretia generácia v roku 2009 priniesla výkyvné montážne linky, ktoré umožňovali zdvíhanie a spúšťanie vozidiel. Štvrtá generácia v roku 2016 priniesla digitalizáciu výrobných liniek.

Scenic E-Tech electric, radikálna evolúcia

Piata generácia v Douai priniesla Scenic ako 100% elektrický model na platforme AmpR Medium po investícii 550 mil. Nová montážna linka zvládne 4 platformy, súpravy pre operátorov zvýšili efektivitu. Napriek zmene, bezpečnosť a tímová solidarita zostali. Francka poháňa hrdosť na výrobu vo Francúzsku.

Školenie, cesta k pokroku

Franck, so svojimi skúsenosťami, vedie školu zručnosti, trénuje nových a skúsených operátorov v pohyboch a precízii na montážnej linke, pričom podporuje duch kamarátstva, ktorý objavil pri svojom začiatku v Douai pred 40 rokmi. S príchodom nových modelov ako Megane a Scenic E-Tech electric sa otvára nová éra, a Franck povzbudzuje svojich žiakov ísť nad rámec a verí, že pokrok je kľúčom k dlhodobej budúcnosti závodu.