Nová Toyota Prius, volant “knipel” a tri koncepty. Toyota a Lexus ukázali budúcnosť (VIDEO a FOTO)

3104
Zdroj: Toyota / Koláž

Fórum Kenshiki ukázalo blízku budúcnosť automobilov značiek Toyota a Lexus. Boli sme pri tom a zostali sme príjemne prekvapení.

Brusel sa stal minulý týždeň showroomom blízkej budúcnosti japonskej Toyoty a Lexusu. Okrem nového Priusu, na ktorého mnohí (najmä na západe, kde sa teší veľkej obľube) čakali ako na soľ, ukázali automobilky aj netradičné riešenia, ktoré plánujú zaviesť aj do sériových modelov. Spomedzi množstva noviniek pre vás vyberáme tie najzásadnejšie.

Piaty Prius prinesie viac ako 100-koňový nárást výkonu

Žltá budúcnosť v podobe Priusu, ktorý príde už v polovici roka 2023, bude plug-in hybridná. Model, ktorý zaviedol pojem “hybrid” medzi sériové modely v roku 1997, už v Európe ako klasický hybrid nekúpite. Vďaka tomu sa však nafúkol výkon na 223 koní, čo je o 101 koní viac oproti predošlej generácii. Navyše, väčší je aj samotný spaľovací motor, ktorý má po novom objem 2 litre. Čisto elektrický dojazd by mal predstavovať okolo 70 kilometrov.

Knipel namiesto volantu

S volantom v štýle leteckého kniplu prišla ako prvá Tesla. K tomuto trendu sa po novom pridá aj Toyota so svojim elektromobilom bZ4x. Toto riešenie je už legálne aj na použitie v Európskej únii a do áut by sa malo dostať už na jeseň budúceho roka v prvej elektrickej Toyote a aj v novom Lexuse RZ.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Mechanické spojenie kolies a volantu sa tak stane minulosťou. Výhodou by okrem menšieho rozmeru volantu mal byť aj odstupňovaný posilňovač riadenia, ktorý by mal fungovať na základe rýchlosti a okolitých podmienok tak, aby ste nemuseli volantom otáčať tak veľa ako dnes.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Manuál aj na elektromobile

Dnes je na trhu len málo elektromobilov s prevodmi. Tento “luxus” je rezervovaný výhradne pre najexkluzívnejšie performance modely, no väčšina elektromobilov pre jednoduchosť konštrukcie prevodovku opustila. Lexus ju však plánuje vrátiť naspäť, pretože podľa jeho prieskumov priamo súvisí so zážitkom z jazdy. S tým súhlasíme. Ukázal ju v súvislosti s konceptom Lexus Electrified Sport.

Zaujímavosťou je, že nepôjde o skutočné prevody. Riadiaca jednotka vám po zapnutí manuálneho režimu bude servírovať výkon a krútiaci moment akoby spaľovacieho motora na základe dopredu nastavenej krivky. Dlhé či krátke prevody si tak teoreticky budete môcť nastaviť softvérovo sami. Nebude chýbať ani radiaca páka a spojka, teda aspoň podľa demonštračného videa. Stále však zostane možnosť klasického režimu EV, kde sa páky ani spojky nebudete musieť dotknúť.

Čo ešte…?

Ukážka novej C-HRky predpovedá opäť odvážny dizajn, ktorý zahŕňa nový dizajnový jazyk značky s denným svietením v tvare písmena C a agresívnou maskou. S príchodom novej generácie C-HR príde aj rozšírenejšia elektrifikácia.

Ďalšou novinkou bude malé bZ Compact SUV. Pôjde o druhý čisto elektrický model ponúkaný na starom kontinente. Okrem vzhľadu a rozmerov zatiaľ nie je veľa dostupných informácií. Veľkostne sa bude radiť pod RAV4, na ktorú jej v dĺžke chýbajú približne 3 centimetre.