Nová Toyota GR86: Toto je európsky nástupca GT86

461
Zdroj: Toyota

Toyota predstavila nástupcu GT86. Okrem zmeny názvu prinesie aj prekvapenie pod kapotou.

A je to tu! Nástupca modelu GT86 je oficiálny odhalený a veľa z našich dohadov sa potvrdilo. So zmeneným menom dobije Európu model GR86. A meno nebude jediným upgradeom, ktorý toyota dostala.

#spolupraca

Model GR86 tradične vychádza zo spolupráce športovej divízie Toyota Gazoo Racing a Subaru. Už sa aj vám ježia chlpy? Pýtate sa, či bude boxer? Bude, ale o tom potom. Športová toyota je treťou v poradí, ktorú automobilka predstavila po GR Supra a GR Yaris (súperilo s našim Puntom 2003 – to si nesmiete nechať ujsť).

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Od roku 2012, kedy bol model GT86 prvýkrát oficiálne uvedený na trh, sa predalo viac ako 200 tisíc kusov tohto vrtkého malého športiaka a Toyota dúfa, že nástupca spraví minimálne rovnaký prievan medzi petrolheadmi. Napokon, má na to všetky predpoklady.

Ľahší ako ľahký

Vlastne, najľahší. Podľa automobilky bude GR86 najľahším kupé v segmente so štyrmi sedadlami. Zásluhy na tom majú hliníkové prvky. Z ľahkého materiálu nie sú len panely karosérie, ale aj celá strecha. Aerodynamické prvky boli vyvíjané s ohľadom na reálne pretekárske podmienky.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Odľahčenie a aerodynamika však nie sú všetko. Torzná tuhosť sa zvýšila o 50%, a tak sa budú majitelia tešiť z ešte agilnejšieho auta s presnejším riadením. Veľkosťou sú GR86 a GT86 takmer totožné a v Toyote si dali pozor na zachovanie nízkeho ťažiska. Tomu pomáha aj… Tak poďme na to.

Mayweather pod kapotou

Boxer. Pod kapotou GR86 sa nachádza horizontálne uložený atmosférický 2,4 litrový štvorvalec. Oproti predošlej generácii narástol o štyri deci a jeho očakávaný výkon bude okolo 230 koní. Je to takmer zázrak, že aj druhá generácia osemdesiatšestky ostáva verná klasike.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Ďalším zázrakom je, že sa vôbec dostane na európsky trh. Subaru BRZ sa to nanešťastie nepodarilo. Toyota však špeciálne podčiarkuje, že GR86 pretlačí na starý kontinent za každú cenu. Na cesty by sa mohla dostať na konci roka 2021 alebo začiatku 2022.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota