“Nedovoľte losom lízať auto.” Kuriózny príkaz pre kanadských vodičov

1255
Zdroj: Twitter

“V súlade s prírodou.” Tak by sa dalo nazvať živobytie človeka a zvierat v menej osídlýench častiach Kanady. Dôležitá je však bezpečnosť, a tak úrady zakazujú losom lízať autá.

Ak však polícia pristihne losa pri vašom aute, problém budete mať vy a nie los. Najnovší príkaz cestných úradov totiž zakazuje vodičom, aby dovolili losom oblizovať vozidlá. Dôvod?  Už ste niekedy oblizovali ľadový kov vy?

Zdroj: Twitter
Zdroj: Twitter

Zvláštny príkaz sa zjavil pred niekoľkými dňami na Twitteri. Či nejde o podvod, overoval portál Snopes. Zistil, že šialený príkaz je realitou. Pochádza z okolia mesta Jasper v provincii Alberta. Tu je zimný výskyt losa v ľudských obydliach častý.

Hľadajú soľ

Dôvodom, prečo los zavíta do okolia človeka, je soľ. Tak ako u nás servírujú srnkám kamennú soľ, aby mali v zime dostatok minerálov, tak aj kanadská zver zháňa niečo na privyživenie. Zhodou okolností sa v zime veľa soli nachádza na aute.

Zdroj: Twitter
Zdroj: Twitter

Zver na tento fakt prišla a čoraz viac jedincov je spozorovaných na parkoviskách a v obytných štvrtiach. Podľa hovorcu jasperského národného parku sú na vine aj ľudia, ktorí sa dostávajú stále bližšie k miestam tradičného výskytu zvierat.

Na narušovanie biodiverzity sú v krajine veľmi hákliví. Pokiaľ sa rozhodnete zastaviť na ceste a dovoliť losovi, aby vám oblízal auto, môžete dostať pokutu až do 25 000 kanadských dolárov. Riskujete totiž jeho zdravie nielen ak primrzne na kapotu, ale aj ak sa oblizovaním slaného prachu otrávi.

NEPREHLIADNITE:

Mrkni naše nové video: