Mercedes-Benz 350 SE Study kombinuje dizajn včerajška s moderným štýlom

1726

V súčasnom svete motorizmu sa výrobcovia a predovšetkým dizajnéri pri navrhovaní nového automobilu striktne riadia trendmi, prieskumami a hlavne zabehnutou filozofiou. To znamená zaoblené hrany, plynulé línie a presne preddefinované tvary karosérie. Ak sa však pozrieme do histórie o pár dekád späť, nebolo to vždy takto.

Vo veľa ohľadoch boli autá „včerajška“ zaujímavé predovšetkým pre odvážny dizajn, v ktorom dominovali ostrejšie hrany, rovné plochy aj horizontálne členenia. Ako by však vyzeralo vozidlo, ktoré by tieto dva úplne odlišné štýly kombinovalo? Odpoveď na túto otázku prezentuje automobilka Mercedes-Benz svojou novou dizajnérskou štúdiou s názvom 350 SE.

Za dizajnom tejto štúdie stoja návrhári Daniel Handler a Eugen Schlee. Tí sa pri návrhu silne inšpirovali výzorom modelu Mercedesu W108, ktorý skombinovali s prvkami súčasného dizajnu európskych modelov. Kým takmer vertikálne zakončenie prednej a zadnej časti, hranaté svetlomety a zvláštne zaoblené zadné podbehy pripomínajú dizajn včerajška. Nízky profil strechy, široké bočné okná a úzke spätné zrkadlá odkazujú na súčasné trendy.

Je ťažké si predstaviť, že by sa podobná štúdia niekedy objavila na cestách v produkčnej podobe, ale aj napriek tomu je tento dizajn prinajmenšom pozoruhodný.

Odvážna dizajnová štúdia Mercedesu pripomína, že dizajn vo svete motorizmu nepozná hraníc.