Je tu nový Opel Astra Sports Tourer! Vyše 600 litrov v kufri nikdy nevyzeralo tak dobre

1444
Zdroj: TS Opel

Po septembrovej svetovej premiére hatchbacku Astra novej generácie predstavil Opel očakávanú verziu kombi – úplne nový model Astra Sports Tourer. Novinka bude v ponuke s dvoma úrovňami plug-in hybridného elektrického pohonu, čím sa z nej stane prvé elektrifikované kombi tohto nemeckého výrobcu.

Nová Astra Sports Tourer zároveň pokračuje v úspešnej tradícii kompaktných kombi spoločnosti Opel, ktorá sa začala pred takmer 60 rokmi modelom Kadett Caravan – prvým vozidlom tejto triedy z dielne nemeckej značky.

Zdroj: TS Opel
Zdroj: TS Opel

Má to grády

Okrem elektrického pohonu bude nová Astra Sports Tourer v ponuke aj s vysoko účinnými zážihovými a vznetovými motormi. Výkon zážihových a vznetových variantov sa pohybuje v rozmedzí od 81 kW (110 k) do 96 kW (130 k), kým elektrické plug-in hybridné varianty dosahujú systémový výkon až 165 kW (225 k). Štandardnou výbavou modelov so zážihovým a vznetovým motorom je šesťstupňová prevodovka, osemstupňová automatická prevodovka (elektrifikovaná na plug-in hybridných modeloch) je voliteľná pri výkonnejších motoroch.

Zdroj: TS Opel
Zdroj: TS Opel

Praktická nová Astra Sports Tourer svojimi základnými rozmermi 4 642 x 1 860 x 1 480 milimetrov (dĺžka x šírka x výška) a nakladacou výškou približne 600 mm ešte viac posilňuje vedúce postavenie značky Opel v trhovom segmente kombi a zároveň ilustruje jej typický zmysel pre efektívne usporiadanie. Avšak celková dĺžka vozidla je o 60 mm kratšia v porovnaní s predchádzajúcim modelom vďaka mimoriadne krátkemu prednému previsu, a to napriek značne dlhšiemu rázvoru kolies 2 732 mm (nárast o 70 mm), ktorý je dokonca o 57 mm dlhší, ako má nový hatchback Astra.

Zdroj: TS Opel
Zdroj: TS Opel

Intelli-Space

Batožinový priestor nového modelu Astra Sports Tourer poskytuje viac ako 608 litrov využiteľného úložného priestoru pri vzpriamených operadlách zadných sedadiel a dokonca viac ako 1 634 litrov po ich sklopení – čo je dostatok priestoru na to, aby sa doň vošiel napríklad prepravný box pre stredne veľkého psa. Navyše po sklopení operadiel zadných sedadiel delených v pomere 40:20:40 (štandardná výbava) je podlaha úplne rovná. Aj s lítiovo-iónovým akumulátorom pod podlahou ponúkajú plug-in hybridné varianty stále praktický objem nákladného priestoru, a to viac ako 548 l, resp. 1 574 l.

Zdroj: TS Opel
Zdroj: TS Opel

Objem batožinového priestoru variantov so spaľovacím motorom je optimalizovaný pomocou voliteľnej podlahy „Intelli-Space“. Ide o pohyblivú podlahu, ktorá sa dá ľahko nastaviť jednou rukou do vyššej alebo nižšej polohy a zaparkovať v uhle 45 stupňov. Kto chce ešte viac pohodlia, zasúvací kryt batožinového priestoru je možné uložiť, keď je pohyblivá podlaha v hornej aj dolnej polohe – na rozdiel od konkurencie, ktorej vozidlá umožňujú uložiť kryt len vtedy, keď je podlaha v hornej polohe. Samozrejme, dvere batožinového priestoru sa otvárajú a zatvárajú automaticky pohybom nohy pod zadným nárazníkom.

Zdroj: TS Opel
Zdroj: TS Opel

Nový štýl

Nová tvár značky v podobe prednej masky Opel Vizor nadväzuje na Opel Compass, kde sa vertikálna a horizontálna os – ostrý záhyb na kapote a grafika svetiel na denné svietenie v tvare krídel – pretína s logom blesku Opel uprostred. Maska Vizor sa tiahne celou prednou časťou a sú v nej plne integrované technológie ako adaptívne pixelové svetlomety Intelli-Lux LED® či predná kamera.

Zdroj: TS Opel
Zdroj: TS Opel

Vzadu sa opakuje Opel Compass v podobe blesku umiestneného uprostred, vertikálne zarovnaného s vysoko umiestneným brzdovým svetlom a zvlášť štíhlymi zadnými svetlami. Tie sú identické so zadnými svetlami päťdverového hatchbacku, čo ešte viac upevňuje príbuzenské vzťahy v rámci rodiny vozidiel Astra.

Zdroj: TS Opel
Zdroj: TS Opel

Veľký krok vpred urobil aj interiér. Nový kokpit “Pure Panel” sa obsluhuje sa pomocou veľmi širokého dotykového displeja, rovnako ako smartfón. Dôležité nastavenia, ako je napríklad klimatizácia, je stále možné zvoliť si priamo pomocou niekoľkých prepínačov. Nie sú potrebné ani káble, pretože novú generáciu multimediálnych informačno-zábavných a komunikačných systémov je možné pripojiť k bezdrôtovým systémom Apple CarPlay a Android Auto prostredníctvom kompatibilných smartfónov, ktoré sú k dispozícii už na variantoch so základným stupňom výbavy.

Zdroj: TS Opel
Zdroj: TS Opel

Luxusná technika – ako sa na Opel patrí

Nová Astra Sports Tourer hostí aj najnovšiu generáciu systému svetlometov Intelli-Lux LED®. Tento systém osvetlenia pochádza priamo z vlajkových lodí značky Opel, modelov Insignia a Grandland, a so 168 diódami LED je lídrom v triede kompaktných vozidiel i vozidiel strednej triedy.

Zdroj: TS Opel
Zdroj: TS Opel

Vynikajúci komfort sedenia je pre značku Opel typický. Predné sedadlá majú certifikáciu Kampane za zdravý chrbát (nem. Aktion Gesunder Rücken e.V. (AGR). Ako sme pri Opeloch zvyknutí, tieto sedadlá sú to najlepšie, čo dokáže trieda kompaktných vozidiel ponúknuť. Majú široký rozsah voliteľných nastavení, od elektrického sklápania až po elektropneumatickú bedrovú opierku. V koži Nappa dokonca ponúkajú funkciu vetrania a masáže pre vodiča a funkciu vyhrievania vzadu rovnako ako aj vpredu.

Vodičom poskytujú dodatočnú podporu pri jazde voliteľné najmodernejšie asistenčné systémy, ako je napríklad projekčný displej Intelli-HUD či poloautomatický asistenčný systém Intelli-Drive 2.0.

Mrkni naše nové video: