Je to oficiálne: EÚ požehná fúziu medzi koncernmi FCA a PSA

368
PSA FCA AUTOGRÁTIS
Zdroj: Redakcia

Koncerny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a PSA Peugeot Citroën získajú súhlas Európskej únie (EÚ) s ich fúziou, ktorá povedie k vytvoreniu štvrtej najväčšej automobilky na svete. Uviedli to zdroje oboznámené so záležitosťou, ktoré nechceli byť menované.

Koncerny FCA a PSA sa snažia spojením svojich síl lepšie zvládnuť náročné úlohy v oblasti výroby ekologickejších vozidiel, ku ktorým sa najnovšie pridali aj dôsledky pandémie nového koronavírusu.

Zdroj: Fiat
Zdroj: Fiat

Zelená pre fúziu od Európskej komisie povedie ku vzniku spoločnosti Stellantis, automobilovej skupiny, ktorá by mohla vďaka značným ziskom z predaja pick-upov Ram a SUV Jeep v USA financovať nákladný vývoj vozidiel s nulovými emisiami určenými na predaj v Európe a Číne.

Megaportfólio

Dohodu o fúzii oznámili oba koncerny koncom minulého roka. Spojí značky ako sú Fiat, Jeep, Dodge, Ram a Maserati so značkami Peugeot, Citroën, Opel a DS, pričom sa zamerajú na ročné zníženie nákladov o 5 miliárd eur bez zatvárania tovární.
Komisia a francúzska skupina PSA zatiaľ nereagovali na žiadosti o komentár. Taliansko-americká FCA odmietla správu komentovať. Predtým však uviedli, že dúfajú, že sa im fúziu podarí dokončiť v 1. štvrťroku 2021.

Čiže, aj tento fešák dostane francúzske rodinné korene. Z historického hľadiska je to vlastne celkom v poriadku

Obe automobilky v snahe rozptýliť obavy protimonopolných úradov EÚ ponúkli viaceré ústupky. PSA napríklad vo forme posilnenia japonskej spoločnosti Toyota Motor, s ktorou má spoločný podnik na výrobu dodávok. Minulý mesiac FCA a PSA upravili podmienky svojej dohody tak, aby ušetrili hotovosť a zvýšili svoje ciele v oblasti úspory nákladov v dôsledku krízy vyvolanej pandémiou nového koronavírusu.

Zdroj: TASR