Hľadáte auto, s ktorým ukradnete 18-karátovú zlatú toaletu? Už nemusíte!

1347
Zdroj: www.jalopnik.com

V motoristickom svete existuje jedno nepísané pravidlo: Ak vyrobíte rýchle a nenápadné auto, zlodeji ho budú milovať. Dnes to vyzerá, že Ford Escort Cosworth či Opel Lotus Omega majú nástupcu.

Pozrime sa na to logicky. Ak vyrobíte auto, ktoré vie ubehnúť 90 percentám súčasnej produkcie a popritom vyzerať nanajvýš nenápadne, sú to práve kriminálnici, ktorí majú najviac dôvodov, všimnúť si ho ako prví. Presne takéto šťastie mal ukradnutý Volkswagen Golf R 7. generácie z anglického Oxfordshiru, ktorý poslúžil ako únikové vozidlo pri krádeži toalety.

Zlatá toaleta s názvom „America“ váži 102 kilogramov a je skutočne funkčná.
Zdroj: www.jalopnik.com

A nie akejkoľvek. Táto toaleta je totiž predovšetkým umelecká inštalácia Maurizia Cattelana, ktorá nesie názov „America“. Vyrobená je výlučne z 18-karátového zlata a jej hodnota sa šplhá k 6 miliónom €. Vystavená bola v Blenheimskom paláci do noci z 13. na 14. septembra, kým pred palácom nezaflekoval tmavomodrý Golf R v modrej metalíze.

Polícia predpokladá, že tento Golf je kradnutý a používa falošné poznávacie značky.
Zdroj: www.jalopnik.com

Podľa polície sa do paláca vlámali traja zlodeji, ktorí toaletu demontovali. Ďalší dvaja čakali vonku v pripravených autách. Polícia má k dispozícii niekoľko záberov z bezpečnostných kamier a podľa otvorených dverí batožinového priestoru sa domnieva, že toaleta sa nachádzala práve v Golfe.

Prečo práve Golf R?

V prvom rade kvôli jeho 300, resp. 310-koňovému štvorvalcu TSI s 380, resp. 400 newtonmetrami a pohonom všetkých štyroch kolies, ktorý kombinuje s absolútne nenápadným vzhľadom. A presne to potrebujete, keď chcete ukradnúť kus zlata s hmotnosťou viac ako 102 kilogramov!

Cítite sa ako v The Italian Job? Skúste zmerať vzdialenosť blatníka od kolesa a zistite, či je toaleta dnu!
Zdroj: www.jalopnik.com

Aj dobre naložený vie Golf vyvinúť stovku za približne 5 sekúnd, pričom zrýchľovať bude až do 250 km/h v relatívnom komforte. Po praktickej stránke je tiež ideálny: batožinový priestor Golfu síce nie je najväčší v kategórii, no na taký skromný hajzlík je, podľa môjho skromného laického odhadu, úplne akurát.

Aj preto niet divu, že po vozidle, páchateľoch a toalete pátra polícia doteraz. A môžete aj vy: anglická polícia vyhlásila odmenu 100 000 libier tomu, kto ich priblíži k zlodejom, keďže šanca polície je každým dňom menšia. Aj keď ich však náhodou vypátrajú, jedno sa anglickým zlodejom musí uznať: zvládli to elegantnejšie ako naši „bankomatoví baróni“ s Porsche Cayenne.