Fisker Ocean: Skutočne ekologické elektrické SUV?

1412
Fisker Ocean

Fisker je ďalšia kalifornská spoločnosť vyrábajúca elektromobily. Ich doteraz najznámejší model – Karma – je luxusnou limuzínou. Veľký úspech však nezažila. Teraz sa pokúša o „návrat“ na scénu s elektrickým SUV nabitým najnovšími technológiami.

A nazvali ho trochu záhadne – Ocean. Myslím, že pre nápad im nebolo treba zájsť ďaleko. Nové SUV má však byť výstavnou skriňou vlastných technológií Fiskeru, nakoľko pri Karme použili systém batérií od A123. Ich vývin im trval vcelku dlho. Ocean na jedno nabitie prejde vzdialenosť od 400 do 500 kilometrov. V šasi totiž ukrýva akumulátor s kapacitou 80 kWh. A vďaka solárnemu panelu, ktorý zaberá celú strechu, získate počas celého roka dokopy 1000 kilometrov takpovediac, zadarmo. Zaujímavosťou je, že mu nebude možné nakuknúť pod kapotu. Tá bude fixná, aj kvôli zbytočnosti ju otvárať a navyše tým ušetria materiál, napríklad také gumové tesnenia.

Fisker Ocean

Dostupné elektrické SUV s recyklovaným interiérom

Samotný dizajn SUV navrhol Henrik Fisker, zakladateľ tejto automobilky. Jeho snom vždy bolo postaviť auto podľa vlastných nápadov a myšlienok. Od Oceanu si sľubuje rast svojej značky a napriek luxusnému vzhľadu, cena sa má pohybovať podľa odhadov okolo 36 000 €. Jednoducho odhodlaný konkurovať Tesle Model Y.

Nad názvom SUV sme sa prestali čudovať, keď sme sa dozvedeli, z čoho budú vyrábané koberčeky. Z nylónu získaného z vyhodených rybárskych sietí v oceáne. Možno si hovoríte, že je to zase nejaký eko-aktivista. Fisker ale nerozpráva prázdne slová o znižovaní emisií pri výrobe. SUV bude mať i interiér z recyklovaných plastových fliaš.

Fisker Ocean

To je zatiaľ všetko, čo nám Henrik o svojom elektromobile ukázal a prezradil. Produkčný prototyp sa naživo predstaví svetu v januári 2020, pričom jeho výroba je naplánovaná na koniec roka 2021. Veľkí nedočkavci však môžu už 27. novembra cez aplikáciu navrhnutú špeciálne pre Ocean podať prvé objednávky.

Mrkni naše nové video: